Ваш запит прийнято.
Очікуйте на дзвінок
від оператора

Онлайн через мессенджери
Замовити дзвінок
* Натискаючи кнопку, я підтверджую, що ознайомлений з Політикою конфіденційності ** Заявка вважається дійсною, лише після її підтвердження координатором / оператором Закрити
Demo
Как уберечься от COVID-19?

Як вберегтися від COVID-19?

Лабораторний довідник

Пандемія коронавірусної інфекції шокувала весь світ своєю заразністю і непередбачуваністю розвитку не тільки в гострій фазі. У дослідженнях впливу вірусу на організм та віддалених наслідків перенесеного ковіду поки що достатньо "темних плям". Очевидно, що краще вберегтися від зараження, наслідки якого непередбачувані навіть для молодих і здорових людей, і тим більше - для людей старшого віку і тих, хто страждає на хронічні захворювання.

У чому різниця між коронавірусом та грипом?

Коронавіруси - це назва великого сімейства вірусів, до яких відноситься як SARS-CoV-2 (збудник COVID-19), так і збудники грипу та ГРВІ. Тому всі ці хвороби мають схожу симптоматику і механізм зараження, а значить, і профілактичні заходи проти них однакові. Різниця між грипом і коронавірусною інфекцією - у специфіці окремих симптомів, групі ризику та області ураження органів. Так, грип сам по собі проходить протягом двох тижнів, але може загрожувати більш серйозними ускладненнями на інших органах і системах, особливо у дітей і людей старшого віку. Коронавірусна інфекція протікає легше, ніж грип, але при тяжкому перебігу (приблизно у кожного п'ятого пацієнта) розвивається вірусна пневмонія з характерними симптомами (синдром "тьмяного скла", діагностується на КТ), які зазвичай не виникають при грипі. Також для грипу не характерна втрата нюху і смаку - специфічний, хоч і не завжди присутній симптом COVID-19.

Показнини Грип COVID-19
Симптоми Головний біль, біль у м'язах, закладений ніс, нежить, лихоманка, кашель, біль у горлі Головний біль, втрата смаку та нюху, втома, слабкість, біль у м'язах, кашель, біль у горлі, висока температура, задишка, біль у грудях, розлад координації
Вірулентність Один хворий у середньому заражає 1,3 людини Один хворий у середньому заражає 2,2 людини
Група ризику Люди старше 60 років, з ослабленим імунітетом або хронічними хворобами, вагітні жінки, маленькі діти. Для всіх цих категорій грип особливо небезпечний ускладненнями. Люди старше 60 років, з ослабленим імунітетом або хронічними хворобами - у цих хворих частіше розвивається тяжка пневмонія. У дітей коронавірусна інфекція зазвичай протікає легко
Профілактика Оскільки і збудник COVID-19, і збудники грипу - віруси, то й профілактичні заходи проти них однакові: гігієна рук, регулярна санітарна обробка поверхонь і провітрювання приміщень, соціальна дистанція, ізоляція хворих. Оскільки і збудник COVID-19, і збудники грипу - віруси, то й профілактичні заходи проти них однакові: гігієна рук, регулярна санітарна обробка поверхонь і провітрювання приміщень, соціальна дистанція, ізоляція хворих.

Як захиститися від коронавірусу?

Цей вірус передається повітряно-крапельним шляхом (на коротких дистанціях і при тривалому контакті), а також через брудні руки та поверхні. За даними МОЗ України, на поверхні коронавірус може жити від трьох годин до декількох діб. ВООЗ рекомендує дотримуватися такі профілактичних заходів:

 • регулярно мийте руки та дезінфікуйте всі поверхні, особливо в громадських місцях;
 • намагайтеся не торкатися обличчя та очей немитими руками;
 • носіть із собою спрей для дезінфекції рук і користуйтеся ним до і після будь-якого відвідування громадського місця (магазин, аптека, транспорт, державна установа);
 • по можливості не торкайтеся до жодних поверхонь і предметів у громадських місцях;
 • дотримуйтеся дистанції не менше 1,5 м, уникайте рукостискань і розмов віч-на-віч на близькій дистанції;
 • регулярно дезінфікуйте поверхні на своєму робочому місці;
 • не їжте закуски з тарілок на спільних кухнях (наприклад, в офісі), користуйтеся тільки одноразовим посудом;
 • при вході в приміщення завжди одягайте медичну маску.

Як правильно носити маску?

Носіння маски необхідно в людних місцях, особливо в закритих приміщеннях: тривале перебування великої кількості людей в одному залі або кімнаті підвищує ризик зараження.

 • Маска повинна щільно прилягати до обличчя, закриваючи рот і ніс.
 • Міняти маску потрібно відразу, як тільки вона забрудниться чи промокне.
 • Під час носіння торкатися маски не можна. Знімати маску слід тільки за гумки, які її фіксують, після чого вимити руки.

Чи лікується коронавірус?

Специфічного лікування коронавірусної інфекції немає: всі терапевтичні заходи спрямовані на підтримку функції легенів у разі розвитку вірусної пневмонії. Якщо симптоми легкі, зазвичай рекомендується багато пити і дотримуватися постільного режиму з щоденним вимірюванням температури тіла і рівня сатурації крові - це показник стану дихальної системи. В разі загального погіршення стану, падіння сатурації або сильно утрудненого дихання потрібно негайно викликати швидку допомогу.

Наслідки COVID-19

Відомо, що грип може загрожувати серйозними ускладненнями, а ГРВІ в більшості випадків проходить без наслідків. Чи небезпечний коронавірус з цієї точки зору?

На жаль, і ця хвороба не проходить безслідно для багатьох пацієнтів. Так званий "постковідний" синдром може проявлятися ще кілька місяців після одужання. Зазвичай пацієнти скаржаться на такі симптоми:

 • сильна втома навіть при незначному навантаженні - зазвичай триває перші 2 місяці після негативного тесту;
 • в перший місяць після одужання можуть зберігатися задишка і сухий кашель;
 • болю в суглобах;
 • головні та м'язові болі;
 • біль у грудях, тахікардія;
 • притуплення або повна втрата нюху і смаку;
 • проблеми з пам'яттю і увагою, погіршення розумових процесів;
 • порушення сну, тривожні та депресивні стани;
 • лущення шкіри, ламкість і випадання волосся.

Ці ознаки варіюються в залежності від віку пацієнтів, їх анамнезу і стану здоров'я. Відповідно до симптомів і тяжкості їх прояву призначаються ті чи інші реабілітаційні процедури.