Ваш запит прийнято.
Очікуйте на дзвінок
від оператора

Онлайн через мессенджери
Замовити дзвінок
* Натискаючи кнопку, я підтверджую, що ознайомлений з Політикою конфіденційності ** Заявка вважається дійсною, лише після її підтвердження координатором / оператором Закрити
Demo

Лікування наслідків черепно-мозкових травм в Києві

Автор статті:

Міненко Тетяна Вікторівна

Лікар-невропатолог

Коли виникає черепно-мозкова травма?

Черепно-мозкова травма виникає, коли зовнішня механічна сила викликає дисфункцію головного мозку. Пошкодження головного мозку може бути вогнищевим - обмежуватися однією областю мозку, або дифузним - з участю більш як однієї області мозку.

Лікарі-неврологи

Ціни на лікування наслідків черепно-мозкових травм

Код Назва послуги Ціна Де роблять
1101
КТ головного мозку

КТ головного мозку

1300 грн.
вул. М. Максимовича 10
вул. А. Малишка 39
2001
Прийом лікаря невролога (консультація, огляд)

Прийом лікаря невролога (консультація, огляд)

450 грн.
вул. М. Максимовича 10
вул. А. Малишка 39
2002
Повторний прийом лікаря невролога (консультація, огляд)

Повторний прийом лікаря невролога (консультація, огляд)

350 грн.
вул. М. Максимовича 10
вул. А. Малишка 39
2140
Стандартна відеоенцефалограма ВЕЕГ (до 15 хв.)

Стандартна відеоенцефалограма  ВЕЕГ  (до 15 хв.) 

570 грн.
вул. М. Максимовича 10
2141
Стандартна відеоенцефалограма ВЕЕГ європротокол (до 30 хв.)

Стандартна відеоенцефалограма ВЕЕГ європротокол (до 30 хв.) пароксизмальні стани

710 грн.
вул. М. Максимовича 10
Показати весь список послуг

Черепно-мозкова травма (ЧМТ) є причиною номер один смертності та інвалідності серед молодих людей (від 15 до 24 років), а також серед літніх людей обох статей. Черепно-мозкова травма виникає, коли зовнішня механічна сила викликає дисфункцію головного мозку. Пошкодження головного мозку може бути вогнищевим - обмежуватися однією областю мозку, або дифузним - з участю більш як однієї області мозку. Тяжкість ЧМТ визначається за своєю природою, швидкості і місця розташування фізичного контакту і таких ускладнень, як гіпоксія, гіпотонія, внутрішньочерепний крововилив або підвищення внутрішньочерепний тиск. Ці ускладнення можуть викликати вторинні травми навіть через кілька годин або днів після травми.

Причини

Половина усіх черепно-мозкових травм обумовлені дорожньо-транспортними пригодами за участю автомобілів, мотоциклів, велосипедів та пішоходів. Ці нещасні випадки є основною причиною ЧМТ у людей віком до 50 років. Для тих, хто старше 50 років, основною причиною ЧМТ є падіння. Приблизно 20% травм мозку пов'язані з насильством, а саме вогнепальними пораненнями, нападами, жорстоким поводженням з дітьми. Близько 3% пошкоджень мозку виникають через спортивних травм. Половина інцидентів черепно-мозкових травм пов'язана з вживання алкоголю. Причина ЧМТ відіграє важливу роль у прогнозуванні результату лікування пацієнта.

Симптоми

Черепно-мозкова травма має серйозні фізичні та психологічні наслідки. Черепно-мозкові травми класифікують на легкі, середні і важкі, залежно від ступеня ушкодження головного мозку. Деякі симптоми і ознаки проявляються відразу після травматичного ушкодження, в той час як інші з'являються через деякий час, іноді навіть через тиждень. Симптоми варіюються в залежності від локалізації і латералізації травми, ступеня пошкодження. Основні симптоми черепно-мозкових травм включають в себе:

Фізичні симптоми

 • втрата свідомості на час від декількох секунд до декількох годин;
 • постійний головний біль, запаморочення;
 • часта блювота, нудота;
 • судоми;
 • розширені зіниці;
 • безсоння;
 • оніміння, слабкість в кінцівках;
 • втрата координації.

Сенсорні симптоми

 • погіршення зору;
 • дзвін у вухах;
 • підвищена чутливість до світла і звуку.

Психологічні симптоми

 • погіршення пам'яті;
 • мінливий настрій;
 • депресія;
 • постійне почуття тривоги;
 • нечленороздільна мова;
 • неадекватна поведінка;
 • кома.

Наслідки черепно-мозкових травм

Черепно-мозкові травми можуть викликати проблеми зі свідомістю, самосвідомістю, збудженням, пильністю і чуйністю. У сучасній медицині виділяють п'ять аномальних станів свідомості, які можуть виникнути внаслідок ЧМТ: ступор, кома, постійний вегетативний стан, синдром замкненої людини і смерть мозку.

Ступор - є станом, у якому пацієнт не відповідає на зовнішні подразники, перебуває у повній нерухливості.

Кома – несвідомий стан, в якому пацієнт повністю не відповідає, не реагує на зовнішні подразники, такі як біль або світло, і не має циклів сну і неспання. Зазвичай кома має відносно коротку тривалість – від декількох днів до декількох тижнів. Після закінчення цього часу, деякі пацієнти поступово виходять з коми, деякі переходять у вегетативний стан або вмирають.

У вегетативному стані пацієнт знаходиться без свідомості і не знає про свій стан, але як і раніше має цикли сну і неспання. На відміну від коми, де очі пацієнтів закриті, пацієнтів у вегетативному стані часто відкривають очі і можуть рухатися, видавати звуки, реагувати на рефлекси. Вегетативний стан може виникнути в результаті дифузної травми півкуль головного мозку без ушкодження нижнього мозку і стовбура головного мозку. Аноксія або брак кисню в мозку можуть також призвести до вегетативного стану.

Лечение последствий черепно-мозговых травм в Киеве
Лечение последствий черепно-мозговых травм в Киеве
Лечение последствий черепно-мозговых травм в Киеве
Лечение последствий черепно-мозговых травм в Киеве
Лечение последствий черепно-мозговых травм в Киеве
Лечение последствий черепно-мозговых травм в Киеве

Синдром замкненої людини є станом, при якому пацієнт знаходиться у свідомості, усвідомлює все, що відбувається, але не може при цьому рухатися і спілкуватися з-за повного паралічу тіла. Такий стан виникає внаслідок пошкодження певних ділянок нижнього мозку і стовбура головного мозку, без пошкодження верхнього мозку. З розвитком допоміжних пристроїв, які можуть штучно підтримувати кровообіг і дихання, часто використовується термін  смерть мозку – тобто відсутність функцій мозку внаслідок дифузного пошкодження півкуль і стовбура мозку з втратою якоїсь цілісної діяльності. Смерть мозку є незворотнім процесом, видалення допоміжних пристроїв призведе до зупинки серця і припинення дихання. Іноді, ускладнення зі здоров'ям відбуваються в період безпосередньо після черепно-мозкової травми. Ці ускладнення дуже рідкісні, а ризик їх виникнення зростає з тяжкістю травми. Ускладнення ЧМТ включають в себе: судоми, гідроцефалію, скупчення спинномозкової рідини, інфекції, судинні ушкодження, а також пошкодження нервів і розвиток дегенеративних захворювань головного мозку.

 

Оцінка стану пацієнта з черепно-мозковою травмою повинна починатися з вивчення детальної історії, яка включає в себе медичні, неврологічні і психіатричні умови. У медичному центрі Омега-Київ для діагностування черепно-мозкових травм використовуються:

 • КТ (комп'ютерна томографія) - використовується рентгенівське випромінювання низької інтенсивності для створення чіткого уявлення про мозок. КТ допоможе швидко візуалізувати переломи кісток, наявність крововиливу в мозок, згустки крові (гематоми), забиття головного мозку, пухлини тканин.
 • МРТ (магнітно-резонансна томографія) - використовує потужні радіохвилі і магніти, щоб створити детальні уявлення про мозок. Цей тест може бути використаний після стабілізації стану пацієнта.
 • ЕЕГ (електроенцефалографія) - застосовується для оцінки ступеня тяжкості та відновлення функцій мозку після черепно-мозкової травми.

Для проведення діагностики в клініці Омега-Київ використовується тільки нове і сучасне обладнання, а саме комп'ютерний сканер Philips Briliane 64 і магнітно-резонансний томограф Philips Achieva 1.5 T 16CH, а також  програмно-апаратний комплекс для ЕЕГ BRAINTEST VIDEO 24.