онлайн-запис в МЦ Омега-Київ1Вам потрібна допомога?
запис на прийом через Telegram запис на прийом через WhatsApp запис на прийом через Facebook Messenger
Записатись на огляд
Demo

TORCH-інфекції

Автор статті:

Олексієнко Лариса Іванівна

Лікар акушер-гінеколог вищої категорії

Що таке TORCH-інфекції?

Особливість ТОРЧ-інфекцій в тому, що при первинному зараженні під час вагітності вони можуть надавати згубну дію на всі системи і органи плоду, особливо на центральну нервову систему, підвищуючи ризик викидня, мертвонародження і вроджених вад дитини, формування вад розвитку, аж до інвалідності.

Лікарі Гінекологія

Стрижаков Станислав Александрович

Стрижаков
Станіслав Олександрович

Завідуючий відділенням оперативних втручань, лікар акушер-гінеколог вищої категорії, лікар УЗД, лікар онкогінеколог

Чужа Николай Николаевич

Чужа
Микола Миколайович

Лікар акушер-гінеколог вищої категорії, головний лікар, кандидат медичних наук, PhD

Мауль Инна Игоревна

Мауль
Інна Ігорівна

Лікар акушер-гінеколог

Мокрецов Сергей Евгениевич

Мокрецов
Сергій Євгенович

Лікар акушер-гінеколог вищої категорії, кандидат медичних наук, MD, PhD

Пономаренко Александра Васильевна

Пономаренко
Олександра Василівна

Лікар акушер-гінеколог

Шевнюк Сергей Леонидович

Шевнюк
Сергій Леонідович

Лікар акушер-гінеколог вищої категорії

Алексеенко Лариса Ивановна

Олексієнко
Лариса Іванівна

Лікар акушер-гінеколог вищої категорії

Самосийна Оксана Александровна

Самосійна
Оксана Олександрівна

Лікар акушер-гінеколог вищої категорії, кандидат медичних наук, PhD

Ціни на послуги

Код Назва послуги Ціна Де роблять
2
Прийом гінеколога лікаря-провідного спеціаліста (к.м.н., лікар вищої категорії)

Прийом лікаря-провідного спеціаліста (к.м.н., лікар вищої категорії), (лікар акушер-гінеколог). У прийом входить попередня розмова з уточненням скарг і симптомів, огляд в гінекологічному кріслі мануально і за допомогою гінекологічних дзеркал.

600 грн.
вул. Володимирська 81-А
вул. М. Максимовича 10
вул. А. Малишка 39
148
Повторний прийом гінеколога лікаря-провідного спеціаліста (к.м.н., лікар вищої категорії)

Повторний прийом гінеколога лікаря-провідного спеціаліста (к.м.н., лікар вищої категорії). У прийом входить консультація, інтерпретація результатів аналізів та обстеження, при необхідності - повторний огляд на гінекологічному кріслі.

500 грн.
вул. Володимирська 81-А
вул. М. Максимовича 10
вул. А. Малишка 39
1
Прийом лікаря (лікар акушер-гінеколог)

Прийом лікаря (лікар акушер-гінеколог). У прийом входить попередня розмова з уточненням скарг і симптомів, огляд в гінекологічному кріслі мануально і за допомогою гінекологічних дзеркал, проста кольпоскопія без використання спец. розчинів.

450 грн.
вул. М. Максимовича 10
120
Повторний прийом лікаря гінеколога

Повторний прийом лікаря (лікар акушер-гінеколог). У прийом входить консультація, інтерпретація результатів аналізів та обстеження, при необхідності - повторний огляд на гінекологічному кріслі, проста кольпоскопія без використання спец. розчинів.

400 грн.
вул. М. Максимовича 10
1540
Консультація акушера-гінеколога, що оперує

Консультація оперуючого акушера-гінеколога (хірург). У прийом входить попередня розмова з уточненням скарг і симптомів, огляд в гінекологічному кріслі мануально і і за допомогою гінекологічних дзеркал. Попереднє обговорення плану оперативного втручання, призначення передопераційної діагностики.

800 грн.
вул. М. Максимовича 10
Показати весь список послуг

При плануванні вагітності важливо знати, що вагітність є серйозним випробуванням для жіночого організму. Часто під час вагітності у жінки загострюються хронічні захворювання, знижується імунітет і тому майбутня мама стає особливо вразливою для всякого роду інфекційних захворювань. Серед інфекцій є відносно нешкідливі для матері і плоду (наприклад, ГРЗ) і дуже небезпечні (аж до ВІЛ).

Але є група інфекцій, особливість яких полягає в тому, що, будучи відносно нешкідливими для дорослих, і навіть для дітей, вони стають надзвичайно небезпечними для вагітних.

По першим буквам латинських назв входять до неї інфекцій цю групу прийнято називати TORCH-інфекції або інфекції TORCH-комплексу.

Розшифровується абревіатура TORCH наступним чином:

Загадкова літера О – others (інші) – передбачає такі впливають на плід інфекції, як гепатит В та гепатит С, сифіліс, хламідіоз, гонококкова інфекція, лістеріоз. Нещодавно до цього переліку включили ВІЛ-інфекцію, вітряну віспу, ентеровірусну інфекцію.

Однак, як правило, в групу ТОРЧ-інфекцій включають тільки чотири перерахованих захворювання: токсоплазмоз, краснуха, цитомегаловірус і герпес. При цьому варіанті буква розшифровується як друга буква слова toxoplasmosis.

Особливість ТОРЧ-інфекцій в тому, що при первинному зараженні під час вагітності вони можуть надавати згубну дію на всі системи і органи плоду, особливо на центральну нервову систему, підвищуючи ризик викидня, мертвонародження і вроджених вад дитини, формування вад розвитку, аж до інвалідності.

Часто ураження вагітної жінки інфекціями торч-комплексу є прямим показанням до переривання вагітності.

Кров на наявність антитіл до TORCH-інфекцій правильніше всього здавати ще до настання вагітності, при її плануванні.

Повторимо, що найбільш небезпечним для плоду є первинне зараження торч-інфекції на тлі вагітності, особливо на ранніх її термінах, тому якщо при обстеженні на torch-інфекції до вагітності в крові жінки виявляються антитіла до цих інфекцій, то жінка може спокійно вагітніти – її дитині ніщо не загрожує. Якщо ж перед вагітністю антитіл до ТОРЧ-інфекцій у крові не виявляється, значить, вагітній жінці необхідно буде приймати додаткові заходи для того, щоб захистити себе і свого майбутнього малюка.

 

Якщо ж до настання вагітності аналізи на торч-інфекції здані не були, це необхідно зробити на якомога більш ранніх термінах вагітності. Причому аналізи на ТОРЧ-інфекції потрібно здати незалежно від самопочуття вагітної жінки, так як більшість інфекцій TORCH-комплексу протікають безсимптомно, і до появи серйозних ускладнень з боку плода, вагітна жінка може навіть не здогадуватися про їх існування.

Поговоримо трохи докладніше про кожну з торч-інфекцій та їх вплив на організм вагітної жінки і плоду.

Підписатися на здоров❜я

2 рази на місяць відправляємо інформацію про знижки, нові напрямки МЦ "Омега-Київ" та корисні поради від наших лікарів

Ви вже з нами, дякуємо :)

Токсоплазмоз – це дуже поширене захворювання, яким заражено майже 30% людей у світі. Його збудник – мікроорганізм, який називається токсоплазма. Первинним господарем токсоплазми, в організмі якого цей паразит розмножується, є домашня кішка, яка найчастіше і стає джерелом інфікування людини.

Крім того, зараження токсоплазмою може статися через брудні руки (так зазвичай заражаються діти у дитячих садках), через сире або недоварене (недосмажене м'ясо.) Для людини зі здоровим імунітетом токсоплазмоз не представляє небезпеки – перехворіти їм можна, навіть не помітивши цього. Крім того, до токсоплазмозу організм людини виробляє стійкий імунітет, так що це «одноразова» хвороба.

Єдина ситуація, при якій токсоплазмоз являє собою серйозну небезпеку – це первинне зараження токсоплазмозом під час вагітності. Справедливості заради, варто сказати про те, що ймовірність такого зараження не велика – за статистикою під час вагітності токсоплазмозом заражається не більше 1% жінок, 20% яких передають токсоплазмоз плоду. Але все ж один відсоток – це одна вагітна жінка зі ста – не так вже й мало, за великим рахунком.

Важливо також те, що небезпека представляє тільки токсоплазмоз, яким жінка заразилася під час поточної вагітності. Це означає, що якщо жінка вже перехворіла токсоплазмозом до вагітності (не менше ніж за півроку до неї) її майбутній дитині токсоплазмоз не загрожує. Більш того, в трагічній ситуації, коли через токсоплазмоз під час вагітності жінка втрачає дитину, через півроку вона може вагітніти, вже не побоюючись токсоплазмозу.

Якщо ж під час вагітності зараження токсоплазмозом все ж сталося, то багато залежить від того, на якому терміні вагітності токсоплазми потрапили в організм вагітної жінки.

Чим більш раннім був термін вагітності – тим більше ризик важких наслідків при зараженні плоду токсоплазмозом, але, в той же час, тим менше ймовірність того, що це зараження відбудеться.

І, навпаки, на більш пізніх термінах вагітності відсоток передачі токсоплазмозу плоду дуже високий (близько 70%), але ризик важких уражень плода знижується.

ТОRCH – инфекции
ТОRCH – инфекции
ТОRCH – инфекции
ТОRCH – инфекции
ТОRCH – инфекции
ТОRCH – инфекции
ТОRCH – инфекции
ТОRCH – инфекции
ТОRCH – инфекции

Найбільш небезпечним вважається зараження токсоплазмозом в перші 12 тижнів вагітності. У цих випадках вроджений токсоплазмоз часто призводить до загибелі плоду або до розвитку важких уражень очей, печінки, селезінки, а також нервової системи (особливо головного мозку) дитини. Тому при зараження токсоплазмозом на початковій стадії вагітності вагітній жінці часто пропонують зробити штучне переривання вагітності.

Все це зайвий раз говорить про те, що аналізи на наявність антитіл до токсоплазмозу необхідно здавати не під час вагітності, а до неї: якщо ці антитіла в крові майбутньої мами є, то боятися нічого, якщо аналіз покаже свіжу інфекцію, то слід почекати півроку, а потім спокійно вагітніти. Якщо ж антитіл не виявляється, необхідно приймати додаткові заходи безпеки під час вагітності.

Токсоплазмоз належить до тих захворювань, які дуже легко запобігти, дотримуючись елементарних правил гігієни.

Зрозуміло, для вагітної жінки без антитіл до токсоплазмозу ці правила стають особливо суворими. По-перше, під час вагітності не повинно бути ніяких контактів з кішками, особливо з молодими, тому що у кішок, заражених токсоплазмозом, з віком теж виробляється імунітет до нього. Якщо ж кішку не можна віддати знайомим на час вагітності господині, то вагітну жінку, принаймні, потрібно звільнити від догляду за нею. Якщо ж неможливо і це, то всі маніпуляції, особливо з котячим туалетом, слід проводити лише в гумових рукавичках. Те ж саме стосується роботи з землею в саду – якщо не можна відмовитися від неї зовсім, то необхідно працювати в рукавичках. Всі овочі, фрукти, зелень повинні ретельно митися. Контакту з сирим м'ясом теж слід уникати, а м'ясні страви обов'язково як слід проварювати або прожарювати. Після будь-якої роботи на кухні потрібно особливо ретельно мити руки з милом. При дотриманні цих правил ризик зараження токсоплазмозом практично сходить нанівець. Однак для повного спокою кілька разів за вагітність слід здавати аналіз на токсоплазмоз, причому бажано в одній і тій же лабораторії.

Краснуха – інфекційне вірусне захворювання, що передається здоровій людині від хворої найчастіше повітряно-крапельним шляхом. Краснуха відноситься до цілком нешкідливим «дитячих» інфекцій, ні до яких важких наслідків вона, як правило, не призводить.

Проявляється краснуха дрібної рожевої висипом по всьому тілу, підвищенням температури приблизно до 38°С. Загальний стан хворого при цьому задовільний.

 Підступність краснухи в тому, що зараження часто відбувається під час інкубаційного періоду, коли хвороба ще ніяк себе не проявляє і людина не знає про те, що вона хвора. Однак після перенесеного захворювання на краснуху організм людини виробляє стійкий імунітет, тому вторинного зараження краснухою не відбувається.

 

При зараженні краснухою вагітної жінки ця нешкідлива інфекція стає смертельно небезпечною для плода. У початковій стадії вагітності вірус краснухи найчастіше вражає нервову тканину плоду, тканини ока, серце.

У першому триместрі краснуха вагітної є показанням до переривання вагітності. Якщо ж зараження краснухою сталося в другому або третьому триместрі вагітності, то таких непоправних наслідків для плода, як правило, не виникає, але, тим не менш, можливе відставання в рості та інші порушення. В таких випадках проводиться загальнозміцнююча терапія, профілактика недостатності плаценти.

Нарешті, при зараженні краснухою на останньому місяці вагітності дитина може народитися з проявами краснухи, після чого вона протікає у неї так само, як у дітей, що заразилися після народження, і важких наслідків зазвичай не викликає.

Аналізи на антитіла до краснухи необхідно здати перед планованою вагітністю. Якщо аналіз покаже, що жінка перехворіла краснухою до вагітності, то з цієї сторони небезпеки для плоду немає.

Обов'язково проводиться аналіз на антитіла до краснухи і в тому випадку, якщо у вагітної жінки стався контакт з хворим на краснуху. Якщо це сталося у першому триместрі вагітності та аналіз покаже ознаки гострого зараження, то жінці буде рекомендовано перервати вагітність.

Так як зараження краснухою неможливо попередити за допомогою заходів профілактики, то найбільш прийнятним варіантом є профілактичне щеплення. Зробити її необхідно до настання вагітності, і для плануючих вагітність жінок, у крові яких немає антитіл до краснухи, щеплення необхідна.

Сучасні вакцини проти краснухи дієві майже на 100 відсотків і практично не мають побічних ефектів, не вважаючи невеликого підвищення температури і почервоніння на місці уколу. Імунітет до краснухи, який виробляється після вакцинації, зберігається близько 20 років.

Цитомегаловірусна інфекція – це виявлене тільки у ХХ столітті вірусне інфекційне захворювання, збудником якого є цитомегаловірус (ЦМВ).

Цитомегаловірус може передаватися статевим шляхом, через кров, при грудному вигодовуванні. Вплив ЦМВ на людину залежить, насамперед, від стану імунної системи: при здоровому імунітеті ЦМВ практично не представляє небезпеки, якщо імунітет знижений, то цитомегаловірус активізується і може вражати практично всі системи і органи зараженої людини.

Більшість інфікованих ЦМВ людей переносять інфекцію, навіть не помічаючи її. Антитіла до ЦМВ стійкі і зберігаються на все життя, повторних захворювань майже ніколи не виникає.

Однак так само, як у випадку з іншими торч-інфекції, якщо первинне зараження цитомегаловірусом відбувається при вагітності, наслідки можуть бути катастрофічними. Проблема посилюється тим, що ризик внутрішньоутробної передачі ЦМВ досить великий - цитомегаловірусна інфекція займає одне з перших місць за внутрішньоутробного інфікування плода. Причому інфікування плода може статися різними шляхами, і не тільки від матері, але й від батька під час зачаття, так як в чоловічій спермі теж міститься ЦМВ.

Однак найчастіше ЦМВ потрапляє в організм плода через плаценту, або через плідні оболонки, тобто з організму матері. Зараження дитини може відбутися і під час пологів, при проходженні через інфіковані родові шляхи матері, і при годуванні груддю, але цей варіант набагато менш небезпечний і до тяжких наслідків для дитини, як правило, не веде.

При внутрішньоутробному зараженні цитомегаловірусна інфекція може призвести до внутрішньоутробної загибелі плоду або народження дитини з вродженою цитомегаловірусною інфекцією.

Вроджена цитомегаловірусна інфекція може проявитися відразу після народження дитини такими вадами розвитку як недорозвинений мозок, водянка головного мозку, гепатит, жовтяниця, збільшення печінки і селезінки, пневмонія, вади серця, вроджені каліцтва.

Народжена дитина може страждати затримкою психічного розвитку, глухотою, епілепсією, церебральним паралічем, м'язовою слабкістю.

Іноді вроджена цитомегаловірусна інфекція проявляється тільки на 2-5-му році життя інфікованої дитини сліпотою, глухотою, мовним гальмуванням, відставанням у розумовому розвитку, психомоторними порушеннями.

Все це призводить до того, що первинна цитомегаловірусна інфекція у вагітної на ранніх термінах вагітності є показанням до штучного переривання вагітності.

Якщо ж жінка була заражена цитомегаловірусною інфекцією раніше, а під час вагітності відбулося її загострення, то таких страшних наслідків не виникає: жінці призначається лікування антивірусними препаратами та імуномодуляторами.

Отже, як і у випадках всіх torch-інфекцій, аналіз на антитіла до цитомегаловірусу необхідно здати до настання вагітності. Якщо антитіла не виявлені, то жінці буде рекомендовано проводити щомісячне дослідження крові, яке не дозволить втратити первинне зараження, найбільш небезпечний для плоду.

Якщо ж антитіла до ЦМВ виявляться і з'ясується, що вагітна жінка є пасивним носієм цитомегаловірусу, то їй рекомендують докласти додаткових зусиль до підтримання нормального імунітету.

Нагадаємо також, що ЦМВ може «подарувати» дитині не тільки мати, але й батько, тому на цитомегаловирусную інфекцію повинна обстежитися не тільки жінка, яка планує вагітність, але і майбутній батько її дитини.

Нарешті, останньою з ТОРЧ інфекцій-комплексу є герпес. Строго кажучи, герпес – це навіть не хвороба, а ціла група вірусних інфекційних захворювань.

Відомі дві групи вірусів герпесу – герпес I і II типів.

Герпес I типу, зокрема, проявляється як відома всім «застуда» на губах, герпес II типу в більшості випадків вражає статеві органи (так званий урогенітальний герпес).

Герпес передається повітряно-крапельним і статевим шляхом, а також «вертикально», тобто від вагітної матері інфекція через плаценту може переходити до плоду.

У випадку запущеного хронічного перебігу хвороби герпес обох типів може проявлятися ураженням не тільки шкіри та слизових, але і центральної нервової системи, очей, внутрішніх органів.

Як і при всіх ТОРЧ-інфекції, при зараженні герпесом у людини виробляються антитіла, які значною мірою «глушать» подальше прогресування вірусу, і герпес найчастіше проявляється тільки при зниженні імунітету (як, наприклад, герпес I типу при застуді). Якщо жінка заразилася герпесом од вагітності, то ці антитіла переходять до плоду разом з вірусом, і найчастіше небезпеки для плоду інфекція не представляє.

При первинному зараженні герпесом під час вагітності, особливо на початковій її стадії, коли закладаються всі органи і системи майбутньої дитини, герпесная інфекція може бути смертельно небезпечною для плода.

У цьому випадку втричі підвищується ризик вагітності, що не розвивається і викиднів, можливо розвиток вад у плода.

Якщо зараження генітальним герпесом відбувається у другій половині вагітності, то збільшується ймовірність появи вроджених аномалій плоду, таких як мікроцефалія, патологія сітківки, пороки серця, природжена вірусна пневмонія. Можуть статися передчасні пологи.

Крім того, зараження плоду ВПГ у внутрішньоутробний період може стати причиною важких ситуацій, пов'язаних із загибеллю дитини після народження, дитячого церебрального паралічу, епілепсії, сліпоти, глухоти.

Дитина може заразитися герпесом не тільки внутрішньоутробно, але і під час пологів, проходячи родовими шляхами інфікованої матері. Це відбувається, якщо під час вагітності у жінки загострюється генітальний герпес, а висипання локалізуються на шийці матки або в статевих шляхах. У разі якщо за чотири тижні до пологів у вагітної жінки виявляється вірус герпесу, то пологи, як правило, проводяться шляхом планового кесаревого розтину, для того щоб звести до мінімуму ризик інфікування новонародженого.

Висновок напрошується сам собою: обстеження пари, планує вагітність, на герпес, також повинно проводитися ще до настання вагітності.

Якщо вірус герпесу буде виявлено, лікар призначить лікування, після якого інфекція не буде турбувати майбутню маму, ні майбутнього малюка. При необхідності лікування герпесу призначається і під час вагітності, для цього, як правило, використовуються противірусні засоби, що пригнічують активність вірусу герпесу, а також препарати, зміцнюючі імунітет вагітної жінки, особливо стимулюють вироблення організмом інтерферону.

Медичний центр «Омега-Київ» пропонує повну програму обстежень, необхідних перед плановою вагітністю.

 1. Обстеження у лікаря гінеколога для оцінки стану родових шляхів з кольпоскопическим, цитологічним дослідженнями.
 2. Обстеження на групу TORCH – інфекцій:
  • дослідження мазка: хламідії, мікоплазма, уреплазма, ВПГ, ЦМВ, ВПЛ;
  • аналіз крові на RW, ВІЛ, гепатит;
  • аналіз крові на антитіла до ВПГ-1, ВПГ-2, CMV, токсоплазмоз;
  • бактеріальний посів на мікрофлору піхви, з видовою ідентифікацією мікроорганізмів і визначенням чутливості до антибіотиків.
 3. Загальний аналіз крові з лейкоцитальной формулою.
 4. Загальний аналіз сечі.
 5. Дослідження гормонального статусу:
  • Дослідження статевих гормонів: ФСГ, ЛГ, естрадіол, прогестерон, тестостерон, тестостерон вільний, ДГЕА, DHEA-s, пролактин, кортизол, 17-КС;
  • Визначення рівня гормонів щитовидної залози: ТТГ, Т3, Т4, АТТГ, АМА.
 6. Коагулограма:
  • показники згортання крові;
  • тромбоэластограмма.
 7. Аналіз крові на вовчаковий антикоагулянт.
 8. Обстеження на антифосполипидный синдром.
 9. Дослідження імунного статусу з підбором имуномодуляторів
 10. Ультразвукове дослідження органів малого тазу, черевної порожнини, нирок, млочної залози, щитовидної залози.

В медичному центрі «Омега-Київ» зроблять все необхідне:

 • Точну діагностику.
 • Ефективне лікування.
 • Розроблять ефективні заходи профілактики.

Обстеження і лікування в клініці «Омега-Київ» Ви можете пройти в зручний для Вас час за попереднім записом. Для звернення в клініку вам не потрібні ніякі документи або направлення.

Корисна інформація

Боли в спине и шее при сидячей работе

Біль у спині та шиї при сидячій роботі

Чего нужно избегать после лечения эрозии шейки матки?

Чого потрібно уникати після лікування ерозії шийки матки?

Боли в спине – показатель протрузии?

Біль у спині – ознака протрузії?

Чем опасен холецистит при беременности?

Чим небезпечний холецистит при вагітності?

Чем опасен токсоплазмоз?

Чим небезпечний токсоплазмоз?

Чем опасен трихомониаз?

Чим небезпечний трихомоніаз?

Чем опасна аденовирусная инфекция?

Чим небезпечна аденовірусна інфекція?

Чем опасна ОРВИ при беременности?

Чим небезпечне ГРВІ при вагітності?

САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ ЗАШКОДИТИ ВАШОМУ ЗДОРОВ`Ю

Зателефонувати Записатись Telegram WhatsApp Messenger