Ваш запит прийнято.
Очікуйте на дзвінок
від оператора

закрити Онлайн через мессенджери
Замовити дзвінок
* Натискаючи кнопку, я підтверджую, що ознайомлений з Політикою конфіденційності ** Заявка вважається дійсною, лише після її підтвердження координатором / оператором
Demo

Лікування дисциркуляторної енцефалопатії в Києві

Дисциркуляторна енцефалопатія (ДЕП) - це хронічна недостатність мозкового кровообігу. Страждають судини головного мозку, тому що найчастіше недуга виникає внаслідок атеросклерозу або артеріальної гіпертензії окремо або разом. Підвищений тиск і холестерин на стінках артерій - ось що може в результаті призвести до хронічного порушення кровообігу вже у віці 50 років.

Ціни відділення неврології

Прийом лікаря невролога (консультація, огляд) 550 ₴ записатися
Повторний прийом лікаря невролога (консультація, огляд) 450 ₴ записатися
КТ головного мозку 1400 ₴ записатися
УЗД судин шиї та судин голови (дуплексне сканування) 700 ₴ записатися
Показати все Сховати

На жаль, в світі існує величезна кількість хвороб, і лікарі по всьому світу роблять все можливе для боротьби з ними. Якісь захворювання вдається викорінити назавжди, від якихось - знайти ліки, а якісь не піддаються остаточному лікуванню. Але, варто зазначити, що невиліковних хвороб набагато менше, ніж хвороб, які можна вилікувати. Головне - це не запускати захворювання.

Багато людей ніколи в своєму житті не чули про дисциркуляторну енцефалопатію. Це слово звучить досить дивно і навіть страшно. Лякає ще те, що пов'язано це захворювання з мозком. Але все-таки боятися передчасно не варто.

Цей термін був введений в медицину в 1958 році. Іншими словами, мова йде про хронічну недостатності мозкового кровообігу. Страждають судини головного мозку, тому що найчастіше недуга виникає внаслідок атеросклерозу або артеріальної гіпертензії окремо або разом. Підвищений тиск і холестерин на стінках артерій - ось що може в результаті призвести до хронічного порушення кровообігу вже у віці 50 років.

Причини дисциркуляторної енцефалопатії

Дисциркуляторна енцефалопатія по-іншому називають ДЕП. Найбільш схильні до хвороби люди у віці від 50 років. Основними причинами захворювання є:

 • погіршення кровопостачання тканин головного мозку (хронічна ішемія мозку);
 • ущільнення стінок судин в головному мозку (атеросклероз);
 • підвищений артеріальний тиск: вище 140/90 (артеріальна гіпертензія);
 • хвороби хребта (патологія хребетних артерій, остеохондроз, травми хребта і ряд інших захворювань, пов'язаних з хребтом які впливають на його судини);
 • порушення обміну речовин в організмі (цукровий діабет);
 • черепно-мозкові травми.

На жаль, дисциркуляторна енцефалопатія викликається багатьма причинами, тому підтримка в хорошому стані серцево-судинної системи організму дуже важлива, для уникнення виникнення хвороби.

Малорухливий спосіб життя, неправильне харчування (жирна їжа), шкідливі звички (алкоголь, тютюнопаління, не кажучи вже про наркотичні речовини) - все це до 50-ти років призводить до проблем. Молодий організм ще може справлятися з проблемами, а от ближче до літнього віку, він слабшає, а тому з'являються недуги і починають швидко прогресувати.

Особлива увага необхідна вагітним жінкам, адже навіть в утробі дитина схильна до ризиків. Вроджена дисциркуляторна енцефалопатія зумовлена ​​такими причинами:

 • ускладнення при захворюваннях майбутньої мами;
 • передчасні пологи;
 • неповноцінний розвиток родових шляхів;
 • надзвичайно висока вага тіла плода;
 • обвиття пуповиною.

Звичайно, всі ці моралі про те, що необхідно берегти себе під час вагітності, необхідно обстежитися у фахівців і думати не тільки про себе, а й малюка, виникають не на порожньому місці, як і те, що необхідно займатися активним відпочинком, приділяти час спорту , намагатися правильно харчуватися,  берегти себе, свій організм, відмовитися від згубних звичок - усіма цими уроками вже дорослі люди нехтують, не турбуючись про те, що таке ставлення до себе може спричинити проблеми після 40-ка років і їх посиленням після 50- ти, але ж звертати я до лікарів-спеціалістів багато хто не поспішають.

Лікарі-неврологи

Записатися на прийом

замовивши зворотній дзвінок або через улюблений месенджер

Ознаки дисциркуляторної енцефалопатії

Знання причин хвороби завжди важливо для її попередження в майбутньому, але найчастіше проблема вже є в організмі і починає поступово турбувати. Варто зауважити, що самолікування є не кращим заняттям, а вразливі люди по нешкідливим симптомів можуть знайти у себе неіснуючі хвороби, однак знання ознак необхідно, адже можливо, незначний симптом дисциркуляторної енцефалопатії допоможе визначити патологію на ранньому етапі, а, отже, це стане запорукою успішного подолання недуги.

 • часте нестабільний артеріальний тиск, яке згодом вже стає постійно підвищеним, як результат - шум і болю в голові;
 • проблеми з сечовим міхуром: часте сечовипускання, поєднане з частковою неможливістю утримання сечі;
 • порушення рухових функцій, виражене безпричинної втомою в ногах, невпевненою хиткою ходою, проблемами зі стійкістю при ходьбі;
 • зміна в голосі, поява гнусавости також є симптомом дисциркуляторної енцефалопатії (ДЕП);
 • емоційна, і вольове розлад, виражене в погіршенні сприйняття і засвоєння нових знань для себе, проблеми з аналізом і побудовою логічних ланцюгів. Робити висновки все складніше, а використання досвіду, вмінь і навичок життя все скрутніше;
 • поява тривожності, апатії до всього, депресивний стан, порушення режиму сну, як підсумок - раздражітльность, зміни настрій, характеру (на побутовому рівні кажуть, що людина стала незадоволеним, вічно всім незадоволеним).

Звичайно, в повсякденному житті кожен схильний до тих чи інших станів, описаним вище. Здається, що вже є певні порушення, дисфункції і хронічна хвороба вже не за горами. Зрозуміло, причини випливають в симптоми дисциркуляторної енцефалопатії та ДЕП може діагностувати у себе будь-яка людина від малого до великого, але поспішати не слід.

Будь-яку хворобу слід діагностувати не по одному-двом ознаками, крім того без певних знань це досить складно зробити, тому завжди при виявленні ряду проблем краще скористатися послугами професіоналів.

В даний час ступінь дослідження області хронічних захворювань головного мозку досить висока, а тому можна бути впевненим, що діагноз поставлять правильно і призначать вірний курс лікування.

Класифікація енцефалопатії

Будь-яке захворювання лікарі і вчені класифікують. Знайшлися в класифікації місце ступенями дисциркуляторної енцефалопатії Причин для виникнення ДЕП багато, симптоматика досить велика, тому необхідно систематизувати наявні дані, щоб надалі лікар міг з точністю визначити, з якою групою він має справу.

На практиці застосовуються такі види класифікацій:

 1. Енцефалопатія аноксична, пов'язана з недостатньою кількістю кисню, коли починають страждати клітини головного мозку, а також артерії мозку, які можуть пошкодити ділянки кори, але таке буває в неординарних екстрених станах, наприклад, при реанімації людини.
 2. Атеросклеротична енцефалопатія, яка, як видно з назви, розвивається в результаті атеросклерозу, відповідно також страждають судини мозку.
 3. Білірубінова енцефалопатія пов'язана з наявністю інфекційного захворювання, від якого невблаганно страждають відділи мозку.
 4. Енцефалопатія вроджена, пов'язана зі станом здоров'я матері, плода під час вагітності.
 5. Венозна енцефалопатія пов'язана з порушеннями роботи венозної системи організму - відбувається неправильний відтік венозної крові від клітин головного мозку.
 6. Енцефалопатія діабетична, вона викликана порушенням обміну речовин, результатом якого стає розвиток цукрового діабету.
 7. Токсична енцефалопатія виникає тоді, коли мозок страждає від отрутохімікатів чи інших отруйних його речовин.

Дисциркуляторна енцефалопатія має особливий ступінь важливості, адже вона, як найбільш загальний випадок, найчастіше діагностується і зустрічається, тоді як описані вище енцефалопатії - це скоріше вже поодинокі випадки.

Важлива класифікація, яка застосовується фахівцями, - за швидкістю розвитку захворювання:

 • повільно протікаюча хвороба (перехід від однієї стадії до іншої при лікуванні може проходити понад п'ять років);
 • ремітуюча хвороба (виникають загострення захворювання, які змінюються ремісією);
 • швидко прогресуюча хвороба (стадії змінюються менш ніж за два роки. Найчастіше таке відбувається при занедбаності хвороби, не зверненні до фахівця, самолікуванні).

Говорячи про класифікацію, варто згадати, що класифікувати можна не тільки за видами симптоматики, але і по стадіях хвороби від найпростішої, до важкої.

Стадії дисциркуляторної енцефалопатії

Існує три ступеня дісцікуляторной енцефалопіі.

 1. Перший ступінь виражається тільки порушенням емоційного стану людини. Емоції не стримуються, з'являється дратівливість, незрозуміла тривожність, страх, часте пригнічений почуття. Зазвичай в такому випадку говорять, що людина встав не з тієї ноги або у неї поганий настрій, не підозрюючи, що такий стан може бути ознакою хвороби.
 2. Другий ступінь обумовлений ​​погіршенням пам'яті і концентрації, сильною втомою після розумових і фізичних навантажень. Плутанина в подіях, неможливість згадати нещодавні  випадки, погана засвоюваність інформації - ось ознаки другого ступеня. Все це відбувається на тлі головного болю, тривожного сну, постійний шум в голові. Саме на цій стадії відбувається порушення рухів, виникає важкість при пересуванні в ногах і неможливість контролювати координацію.
 3. Третій ступінь найчастіше настає тоді, коли ділянки головного мозку сильно уражені. Пошкодження ділянок головного мозку викликає порушення можливості орієнтації на місці, плутанину в часі. Страждають слух, зір і чутливість. Психологічно людина практично стає знищеною, через  повну байдужість до навколишнього світу. У такій ситуації говорити про те, що людина може працювати або вести якусь іншу трудову діяльність, не доводиться.Звичайно, подібні перспективи лякають, але варто відзначити, що розпочате вчасно лікування ніколи не доведе організм до останньої стадії.

Лікування дісцікуляторной енцефалопіі - це не марне заняття, а навпаки, можливість уникнути небезпечної хвороби.

На сьогоднішній день існують прекрасні фахівці і різні методики, які стоять на сторожі вашого здоров'я.

Загальні симптоми дисциркуляторної енцефалопатії

По-перше, кажучи про симптоматику, слід враховувати загальний стан організму:

 • головні болі, шуми, запаморочення;
 • слабкість в ногах і загальна слабкість організму;
 • неврівноваженість емоційного стану, запальність;
 • швидка втома організму;
 • зміни в настрої.

У розрахунок беруться і медичні показники, які вже пов'язані з судинною системою організму і безпосередньо зачіпають роботу артерій, серця, нирок, кісток і так далі.

Тобто тут важливі вже медичні показники:

 • стан артерій;
 • постійне підвищений тиск;
 • проблеми з хребтом;
 • проблеми з обміном речовин;
 • черепно-мозкові травми.

Тільки поєднавши в собі всі наявні показники, можна робити висновок про наявність проблем з судинами мозку.

Варто пам'ятати, що лікування дисциркуляторної енцефалопатії не є якимось марним заняттям, а з проблемами, пов'язаними з кровопостачанням, краще боротися на ранніх стадіях.

Ознаками того, що можуть бути проблеми з артеріальними судинами головного мозку є підвищена чутливість до зміни погоди, стресові ситуації, що призводять до постійних мігреней, сильна втома навіть від невеликих фізичних навантажень, але в інший час самопочуття здається в нормі.

Подібні ситуації повинні змусити задуматися, адже з часом такі випадки будуть тільки частішати, а до них додасться збій в нервовій системі, проблема з координацією в просторі, можливі, мимовільні рефлекси - це вже проблеми з м'язовою системою; а далі ситуація буде тільки погіршуватись: болі стануть сильнішими, гострота зору впаде, з'явиться сильне оніміння кінцівок, порушення мови і неможливість контролю рухів.

Звичайно, все це здається жахливим. Так воно і є, але цього можна уникнути, не давши хвороби прогресувати, а для цього потрібно бути уважним до себе.

Діагностика дисциркуляторної енцефалопатії

В даний час до послуг лікарів надано сучасне обладнання, що дозволяє безпомилково діагностувати хвороби. Дуже важливо, щоб ДЕП був розпізнаний на ранньому ступені - це буде сприяти позитивній динаміці при лікуванні.

Для того щоб бути впевненим, що має місце бути хронічне порушення кровообігу в головному мозку, а не якесь інше захворювання, необхідно:

 • періодично проходити обстеження у невролога, коли починають турбувати головні болі або з'являється інша симптоматика енцефалопатії;
 • обов'язково необхідно обстежуватися у лікаря тим, хто вже страждає на цукровий діабет або гіпертонією, а також має місце бути атеросклероз;
 • консультування у офтальмолога, коли виникають проблеми з зором, що може також негативно позначитися на діяльності судин.

Після закінчення обстеження і консультацій, якщо є побоювання з приводу того, що пацієнт хворий на дисциркуляторну енцефалопатію та може знадобитися лікування, лікарі призначають наступний комплекс процедур:

 • проведення електроенцефалографії мозку для того, щоб визначити, чи немає порушень в функціоналі діяльності цього органу;
 • проведення ехоенцефалографії головного мозку для вивчення структури кори;
 • проведення реоенцефалографії на визначення порушень в діяльності судинної системи мозку;
 • проведення ультразвукової доплерографії внутрішньочерепних і периферійних судин;
 • проведення дуплексного сканування судин організму, що дозволяє отримати двомірну модель кровоносної системи організму;
 • проведення магнітно-резонансної ангіографії для отримання зображення судин;
 • проведення магнітно-резонансної томографії для отримання зображення головного мозку.

Фахівцем можуть призначатися різні процедури як окремо, так і в комплексі для підтвердження діагнозу.

Крім того, в ряді випадків можуть знадобитися консультації кардіолога, проведення електрокардіограми, вимір артеріального тиску, здача аналізів на визначення рівня холестерину в крові, а також рівня цукру. У ряді випадків потрібне втручання ендокринолога або нефролога - фахівця з хвороб нирок.

Комплекс заходів, що вживаються при підозрі на хворобу або при її наявності, досить широкий, тому турбуватися нема про що, єдине, що важливо - це необхідність серйозно ставитися до здоров'я і не нехтувати допомогою фахівців.

Лечение дисциркуляторной энцефалопатии в Киеве
Лечение дисциркуляторной энцефалопатии в Киеве
Лечение дисциркуляторной энцефалопатии в Киеве
Лечение дисциркуляторной энцефалопатии в Киеве

Лікування дисциркуляторної енцефалопатії

Сама по собі хронічна недостатність кровообігу мозку не є причиною для госпіталізації, якщо, звичайно, не йдеться про ускладнення, наприклад, супутньому інсульті.

На початковому етапі проблем зі здоров'ям лікар буде рекомендувати:

 • вести здоровий спосіб життя, відмовившись від шкідливих звичок і жирної їжі;
 • почати дієту, спрямовану на зниження ваги і, якщо це можливо, до її повної нормалізації;
 • займатися спортом, навантажуючи організм в міру можливості фізичними вправами.

Якщо хвороба з яких-небудь причин продовжує прогресувати, що можливо зважаючи на вік пацієнта або недотримання ним рекомендованого режиму, то лікар призначає медикаментозні процедури лікування дисциркуляторної енцефалопатії. До них відносяться:

 • прийом спеціальних ферментів при гіпертонії;
 • прийом бета-блокаторів для поліпшення функціонування серця і зниження тиску;
 • прийом сечогінних препаратів, спрямованих також на зниження тиску шляхом виведення з організму зайвої вологи;
 • прийом препаратів, спрямованих на зниження рівня холестерину в крові
 • прийом препаратів для поліпшення роботи нервової тканини організму;
 • прийом судинорозширювальних препаратів для поліпшення кровообігу, в тому числі мозку.

Якщо пацієнту не потрібно комплексне лікування, то лікар призначає препарати для усунення конкретних причин, які можуть призвести до ДЕП, якщо ж симптомів багато, хвороба була виявлена ​​на пізній стадії з тих чи інших причин, то лікування призначається комплексне, тобто прописуються препарати як для зниження тиску, так і для нормалізації стану крові і нервової тканини.

Такі заходи в більшості випадків дають позитивний результат, а ось крайнім заходом є хірургічне втручання. Воно пов'язане з тим, що ДЕП продовжує прогресувати, судини сильно звужені і медикаментозний метод вже не в силах допомогти. Також хірургічний метод застосовується в складних ситуаціях, коли, наприклад, хвороба призводить до інсульту і необхідно термінове хірургічне втручання. На щастя, при правильній профілактиці крайні заходи практично не потрібні.

Прогноз і профілактика дисциркуляторної енцефалопатії

Про це вже багато писалося і, тим не менш, варто нагадати, що наше здоров'я в наших руках.

Важливі заходи:

 • дотримання розпорядку дня;
 • дієта, що виключає жирну їжу;
 • вживання норми рідини в день;
 • відмова від шкідливих звичок;
 • правильне харчування з додаванням в раціон фруктів і овочів;
 • рухова активність;
 • звернення до лікаря у разі виникнення дискомфорту в організмі
 • дотримання приписів лікаря.

Виконання таких правил дозволить не тільки подолати хворобу, а й зовсім звести до мінімуму можливість її появи в літньому віці. Гарний настрій і достатній відпочинок, пов'язаний з санаторно-курортним лікуванням - ось ще одна запорука здоров'я.

Чи була корисною
для вас ця інформація?

4.8 (151 голоси)

Потрібна допомога?

Ми Вам зателефонуємо

Автор статті:

Автор статті:

Список літератури

Наші ліцензії та акредитаційні сертифікати