Ваш запит прийнято.
Очікуйте на дзвінок
від оператора

Онлайн через мессенджери
Замовити дзвінок
* Натискаючи кнопку, я підтверджую, що ознайомлений з Політикою конфіденційності ** Заявка вважається дійсною, лише після її підтвердження координатором / оператором Закрити
Demo

Лікування головного болю напруги в Києві

Головний біль напруги - це проблема, з якою стикаються багато людей, причому незалежно від віку, статі та сфери діяльності зі способом життя. Є такий діагноз, як головний біль напруги, який відрізняється від звичайного за такими критеріями, як: симптоми, лікування, і причини виникнення.

Ціни на лікування головного болю напруги

Прийом лікаря невролога (консультація, огляд) 550 ₴ записатися
Повторний прийом лікаря невролога (консультація, огляд) 450 ₴ записатися
КТ головного мозку (онкологія) 2100 ₴ записатися
КТ головного мозку 1400 ₴ записатися
Показати все Сховати

Головний біль напруги (ГБН): симптоми і лікування

Головний біль - це проблема, з якою стикаються багато людей, причому незалежно від віку, статі та сфери діяльності зі способом життя. Є такий діагноз, як головний біль напруги, який відрізняється від звичайного за такими критеріями, як: симптоми, лікування, і причини виникнення.

Причини головного болю напруги

Головний біль м'язової напруги відрізняється від болів, що виникають при менінгіті, при розширенні або звуженні судин і навіть при ударі і травмі. В цілому, у людини починають виникати відчуття присутності своєрідного клубка, в якому безліч ниток, причому гострих і виступаючих з нього. Причини виникнення головного болю напруги обов'язково вплинуть на лікування, і серед них виділяють наявність:

 • хронічного психоемоційного напруження;
 • тривоги і депресії;
 • хронічного м'язового стресу.

Хронічним м'язовим стресом в неврології називають стан, при якому проявляється міофасціальний-тонічний м'язовий синдром. Іншими словами, діагностується наявність кисневого голодування м'язової тканини і утворення в ній імпульсів больового характеру. В даному випадку враховуються такі частини м'язової маси, як:

 • шийний відділ, в якому і відбувається напруга м'язів;
 • м'язи, які відповідають за рух очей;
 • внутрішніх очних м'язів;
 • відділ хребта;
 • плечовий пояс;
 • лобові частки;
 • потиличні м'язи.

Головний біль напруги вважають саме захворюванням, що виникає виключно у тих, хто займається розумовою працею. Зокрема, офісних працівників, викладачів і не тільки.

При такому захворюванні категорично забороняється зловживати лікарськими препаратами, так як кожний наступний прийом тільки погіршує стан. У більшості випадків люди починають, в буквальному сенсі з'їдати жменями анальгетики, але це лікування не правильне. Особливість ГБН полягає в тому, що епізодичний головний біль найчастіше виникає виключно при взаємодії відразу декількох причин або факторів, а тому ймовірність утворення проблеми не надто висока.

Лікарі-неврологи

Записатися на прийом

замовивши зворотній дзвінок або через улюблений месенджер

Головний біль напруги має своєрідну класифікацію

 1. Нечастий епізодичний головний біль. Тривалість нападу досягає 30 хвилин, а може тривати до декількох діб. Больові відчуття поєднуються з напругою в області шийного відділу і потилиці.
 2. Частий епізодичний біль проявляється у вигляді нападів, які виникають частіше, ніж проміжки між ними.
 3. Хронічний ГБН - це ще одна форма хвороби, при якій голова болить дуже часто і відбувається це регулярно. За статистикою, при виставленні такого діагнозу, у людей спостерігається прояв головних болів до 15 днів на місяць і повторюється це кожні 15-20 днів. В особливо складних випадках присутність головного болю може тривати до декількох місяців в році. Хронічний вид головного болю напруги стає справжнім супутником життя людини, і часом люди просто звикають до того, що голова постійно має не тверезе мислення і може бути помутніння в очах.

Симптоми головного болю напруги

Симптоми головного болю напруги - це те, грунтуючись на чому невролог ставить певний діагноз і призначає конкретне лікування. Варто зауважити, що категорично не бажано самостійно виставляти собі певну форму захворювання і займатися лікуванням без фахівця. Цілком можливо, що болі в голові носять зовсім інший характер і причини цього можуть бути більш серйозні.

 1. Больові відчуття виявляються відразу з двох сторін голови, однак вони можуть бути несиметричними. Наприклад, з одного боку вони більш яскраво виражені, ніж з іншого. Категорично виключено виникнення однобічної локалізації.
 2. Больові відчуття завжди давлячого характеру, причому біль не пульсуючий і деякі порівнюють їх прояв з каскою або обручем на голові.
 3. Інтенсивність прояву може бути, як низької, так і помірною. Якщо прояви дуже сильні, то це не ГБН, а або мігрень, або менінгіт, що повинен діагностувати тільки лікар.
 4. Можливий біль перікраніальних м'язів, що можна виявити за допомогою пальпації. Іншими словами, виникає важкий спазм м'яза в області шиї і потилиці.
 5. Одним з важливих симптомів є відсутність посилення спазму при сильних фізичних навантаженнях незалежно від їх виду і типу складності.
 6. При головному болю напруги категорично виключено виникнення нудоти і блювоти. На крайній випадок, може бути, подразнення від занадто яскравого світла, але в особливих випадках.

Те, з якою частотою будуть виникати болі, залежить від фізіології пацієнта та медичних показників його організму, а тому в першу чергу проводиться обстеження загального стану, щоб виключити інші захворювання.

Діагностика головного болю напруги

Діагностика головного болю напруги проводиться неврологом, який і призначає лікування. У дослідженні головного болю напруги немає нічого особливого, і в основному буде потрібно:

 • візуальний огляд;
 • опитування;
 • МРТ головного мозку.

Навіть якщо хвороба має хронічний характер, то немає особливих вказівок щодо діагностичних процедур. Найголовніше - це:

 • ретельно розповісти лікарю про відчуття, епізодичності проявів і про тяжкість болю;
 • загальний неврологічний огляд у досвідченого фахівця;
 • проведення пальпації області шиї і потилиці.

Щоб виключити той момент, що болі при цьому захворюванні не є симптоматичними, призначають здачу крові та інших аналізів. Іншими словами, потрібно виключити наявність супутніх захворювань, які можуть викликати сильні головні болі, схожі з ГБН. В особливих випадках може знадобитися діагностика за допомогою:

 • УЗД;
 • КТ;
 • МРТ хребетного відділу.

Лікування головного болю напруги

Тривала напруга і фізична перевтома в сукупності можуть привести саме до утворення головного болю напруги. В основному до лікарів за лікуванням починають звертатися в тому випадку, коли відчуття неможливо стерпіти, і вони в буквальному сенсі заважають нормальному способу життя, як в роботі, так і відпочинку. Як вже було сказано, застосовувати анальгетики, особливо у великій кількості - це далеко не найкращий вихід із ситуації, так як частота нападів буде тільки збільшуватися і погіршиться загальний стан.

Щоб головний біль напруги перестав поширюватися і почав поступово знижуватися, потрібно тривале, грамотне і індивідуально підібране лікування, чим повинен займатися виключно фахівець. Є загальні рекомендації, дотримуючись яких можна знизити ймовірність виникнення такої проблеми.

 1. У нічний час сон повинен становити мінімум 8 годин. Бажано взяти за звичку лягати спати в один і той же час, що допоможе виробити своєрідний рефлекс у організму і він буде допомагати простіше заснути навіть після важкого трудового дня.
 2. Дуже важливо ретельно стежити за харчуванням, так як споживання геномодифікованої продукції, різних підсилювачів смаку і продуктів швидкого приготування не тільки порушують баланс вітамінів в організмі, але і стає причиною утворення безлічі хвороб, в тому числі і головного болю напруги. Іншими словами, відбувається інтоксикація організму шкідливими речовинами, що впливає на роботу центральної нервової системи і функціонування головного мозку. Фахівці категорично забороняють споживати жирну, занадто солону і солодку їжу, так як все це провокатори безлічі хвороб.
 3. Виключено споживання таких напоїв, як кава, міцний чай, пиво, горілка і тому подібного алкоголю. Найкраще виключити і сигарети, в тому числі електронні, так як вони заправляються хімікатами, шкідливими для організму.
 4. Потрібно переглянути режим сну і неспання, щоб все було збалансовано. Наприклад, після пари годин активної роботи потрібно відпочити хоча б 15 хвилин. Для цього можна просто посидіти, випити чашечку зеленого чаю або провести масаж комірцевої зони.
 5. У кожної людини повинен бути свій власний вид активного відпочинку. Це може бути плавання, прогулянки на велосипедах, піші прогулянки, біг, ходьба в гору, відвідування фітнесу або йоги. Заняття повинні мати регулярний характер, що сприятливо позначиться на здоров'ї.
 6. Водні процедури вважаються вкрай корисними для кожної людини, незалежно від віку, статі та сфери діяльності. Якщо немає можливості відвідувати басейн досить розслаблюючої ванни після кожного трудового дня і щодня в цілому. Мало хто замислюється про те, чому рекомендується купати немовлят перед сном кожен вечір, однак, саме це допомагає їм скинути тонус м'язів і налаштуватися на сон.
 7. Тим, хто страждає проблемами з м'язами і опорно-руховим апаратом, варто регулярно проходити курс масажу і мануальної терапії. Відчути поліпшення можна вже після першого відвідування лікаря і це знизить головний біль, а потім і зовсім усуне його. Масаж повинен виконувати справжній професіонал, що володіє великим досвідом роботи і має медичну освіту. Це допоможе домогтися максимального ефекту в мінімальні терміни. Особливо показаний масаж спини і шийного відділу.
Лечение головной боли напряжения в Киеве
Лечение головной боли напряжения в Киеве
Лечение головной боли напряжения в Киеве
Лечение головной боли напряжения в Киеве

Існують стандартні заходи, які можна здійснювати самостійно і навіть без консультації з фахівцем. Але якщо вони не допомагають, то потрібно вирушати за якісним медикаментозним лікуванням, яке призначає невролог після грамотного обстеження і вставлення точного діагнозу:

 1. Застосовуються нестероїдні протизапальні ліки, у яких обов'язково має бути аналгетична дія. Особливість їх у тому, що вони використовуються не більше пари днів і з їх допомогою можна знизити больові відчуття. Якщо термін прийому буде збільшений, то почнеться звикання і цілком можливе утворення зворотного ефекту.
 2. Якщо у хворого на головний біль напруги і виявляється сильний м'язовий стрес, то потрібно споживання міорелаксантів саме центральної дії. Вони призначаються у вигляді ін'єкцій внутрішньом'язово, а за рахунок їх застосування можна знизити рівень м'язової напруги, больові відчуття і відповідно почати лікування самої головного болю напруги.
 3. Якщо у пацієнта є скарги щодо розсіяної уваги, дезорієнтації в просторі і відсутності можливості скоординувати свої дії і почати працювати, то потрібно приймати ноотропні препарати.
 4. Не варто забувати про підживлення всього організму і мозку в цілому вітамінами групи В, які мають прямий вплив на центральну нервову систему.
 5. Припустимо приймати м'які рослинні препарати, у яких є здатність знижувати тривогу, і вони мають седативну дію. Такі заспокійливі ліки нешкідливі для здоров'я і приносять тільки користь.
 6. Якщо є яскраво виражена депресія або тривога, то спочатку потрібно використовувати антидепресанти, щоб усунути цей синдром.
 7. Епізодичний головний біль може виникати з різних причин і часом це не просто м'язова напруга, а серйозні хвороби аж до злоякісного утворення, а тому варто ретельно стежити за станом здоров'я і якщо є прояви крім головного болю напруги, то слід негайно звертатися до фахівців.

Лікування хронічної ГБН

На сьогодні є один єдиний спосіб, за допомогою, якого проводиться лікування хронічного головного болю напруги. Фахівці прописують психотропні препарати, або простіше кажучи, антидепресанти. Їх потрібно приймати протягом тривалого часу, проте потрібно регулярно відвідувати фахівця і стежити за тим, щоб не було звикання до ліків. У разі прояву такого моменту, потрібно замінити препарат на аналог, але більш сильної дії.

Перед призначенням слід вивчити повністю психічний стан хворого, так як є приховані хвороби, при яких категорично забороняється застосування психотропних препаратів. Також фахівцем виключаються ті ліки, які раніше викликали у пацієнта ряд серйозних побічних ефектів, щоб не погіршити ситуацію.

Профілактика

Найкраще лікування головного болю напруги - це профілактика, що здійснити набагато простіше, ніж згодом усувати серйозний синдром. У деяких випадках, на перших порах прояви ГБН немає ніяких симптомів, і людина не підозрює про те, що у нього розвивається серйозна проблема, здатна перешкодити нормальному способу життя. ГБН поступово починає заволодівати не тільки здоров'ям, але і всім станом хворого, що призводить до споживання таблеток і сильних стимуляторів. Уникнути цього можна, якщо знати групу ризику, до якої відносяться ті, хто працює саме головою. Природньо міняти роботу і сферу діяльності - це не найкращий варіант, проте можна навчитися контролювати свої емоції, у чому може допомогти:

 • нормалізація сну;
 • збалансоване харчування;
 • відвідування психотерапевта;
 • релаксація після трудового дня.

Дотримання таких нескладних заходів допоможе зберегти здоров'я в кращому вигляді і уникнути тривалого лікування у невролога.

Чи була корисною
для вас ця інформація?

4.8 (151 голоси)

Потрібна допомога?

Ми Вам зателефонуємо

Автор статті:

Автор статті:

Список літератури

Наші ліцензії та акредитаційні сертифікати