Ваш запит прийнято.
Очікуйте на дзвінок
від оператора

Онлайн через мессенджери
Замовити дзвінок
* Натискаючи кнопку, я підтверджую, що ознайомлений з Політикою конфіденційності ** Заявка вважається дійсною, лише після її підтвердження координатором / оператором Закрити
Demo

Лікування посттравматичної енцефалопатії в Києві

Ціни відділення неврології

Код Назва послуги Ціна
2001 Прийом лікаря невролога (консультація, огляд) 450 грн.
2002 Повторний прийом лікаря невролога (консультація, огляд) 350 грн.
1101 КТ головного мозку 1300 грн.
2134 Фізіотерапія (один сеанс) 150 грн.
2140 Стандартна відеоенцефалограма ВЕЕГ (до 15 хв.) 570 грн.
2141 Стандартна відеоенцефалограма ВЕЕГ європротокол (до 30 хв.) 710 грн.
2142 Кількісна відеоенцефалограма ВЕЕГ (спектральний аналіз) 710 грн.
1001 МРТ головного мозку 1300 грн.
1002 МРТ головного мозку з контрастом 2700 грн.
1014 МРТ головного мозку (діагностика епілептичного стану) 2400 грн.
Показати весь список послуг

Що таке посттравматична енцефалопатія?

Посттравматична енцефалопатія цє ускладнення, яке супроводжує різного роду ушкодження черепа і головного мозку.

Безпека пацієнта понад усе!
Ознайомтеся з актуальними правилами відвідування клініки, у звʼязку з поширенням COVID-19, та з нашими рекомендаціями.
Пройдіть діагностику на COVID-19
Ми проводимо дослідження за допомогою плр-тесту, плр-тесту з виїздом та антиген-тесту. Також доступна послуга забору аналізів вдома. Додатково можна провести моніторинг здоров`я під час/після коронавірусу - тест на антитіла, кт легень при коронавірусі

Лікарі-неврологи

Посттравматична енцефалопатія цє ускладнення, яке супроводжує різного роду ушкодження черепа і головного мозку. В основі даного захворювання лежить руйнування клітинних структур мозку під впливом травмуючої сили. Причому така патологія може розвиватися через тривалий час, навіть коли після травми минуло кілька років. У групі ризику - все, хто переніс черепно-мозкову травму будь-якого ступеня тяжкості, а також професійні боксери.

Дане захворювання класифікується згідно МКБ 10 під шифром Т90 - «наслідки травм голови», якщо ж посттравматична енцефалопатія проявляється гідроцефалією, то хвороба кодується G 91.

Причини

Основною причиною такого захворювання, як посттравматична енцефалопатія, виступають закриті ушкодження головного мозку. До них відносяться такі черепно-мозкові травми, як:

 • забій голови
 • струс;
 • здавлення.

Крім закритих ушкоджень причинами патологічних порушень діяльності головного мозку можуть також стати і переломи черепа, як закриті, так і відкриті, а також вогнепальні поранення.

Необхідно сказати, що при закритих черепно-мозкових ударах відбуваються такі патологічні енцефалопатії:

 1. Струс. Така патологія відбувається при ударі по черепу будь-яким предметом або при ударі голови під час падіння. При такому пошкодженні хворий, найчастіше, непритомніє. Як правило, чим важче струс, тим довше втрата свідомості, яка може тривати від декількох хвилин до декількох годин і навіть діб. Крім втрати свідомості струс також супроводжується ретроградною амнезією, яка полягає в тому, що потерпілий, прийшовши до тями, не може згадати подій, які передували травмі. Крім того, у хворих зі струсом реєструється такі симптоми, як головний біль, запаморочення, шум у вухах, нудота, а при важких формах - уповільнення пульсу, блювання, ослаблення рефлексів і ін.
 2. Забій - це руйнування мозкової тканини на обмеженій ділянці в результаті додатка травмуючого зусилля. Осередок руйнування мозкової речовини часто розташовується в місці додатка механічної сили. Однак в деяких випадках руйнування мозкової тканини спостерігається в точці, протилежній до місця прикладання сили, як буває, наприклад, при ударі в скроневу область. При ударі спостерігаються такі загальномозкові симптоми - запаморочення, блювота, уповільнення пульсу, нудота, головний біль і ін. Всі ці прояви посттравматичної енцефалопатії виникають внаслідок набряку. Крім загальномозкових симптомів забій також характеризується і вогнищевими симптомами, які виражаються випаданням функцій тієї чи іншої ділянки, тобто можуть бути порушені міміка, мова, чутливість і т.д.
 3. Здавлення. Ця травма виникає внаслідок тиску крові при внутрішньочерепному кровотечі. Нерідко симптоми здавлення проявляються не відразу, а через якийсь час після ушкодження, оскільки скупчилася кров починає тиснути на мозкову речовину. При здавленні спостерігаються, як вогнищеві, так і загальномозкові симптоми.

Слід зазначити, що при даних травмах головною особливістю реакції на пошкодження є стрімкий розвиток набряку і набухання мозкової речовини, що, в свою чергу, призводить до різкого підвищення внутрішньочерепного тиску, розладу функцій, і, як наслідок, до порушень життєдіяльності.

Що стосується переломів і поранень черепа, то вони супроводжуються як загальномозковими, таки і вогнищевими проявами, і при відкритих формах вимагають негайного оперативного втручання.

Також пошкодження головного мозку бувають різних ступенів тяжкості, а саме:

 • легка (струс, забій легкого ступеня);
 • середня (забій середнього ступеня тяжкості, закритий перелом черепа);
 • важка (здавлення, забій важкого ступеня, відкриті перелом черепа, вогнепальне поранення).

Як правило, посттравматична енцефалопатія проявляється протягом року після отримання черепно-мозкової травми.

Ознаки

Слід зазначити, що при різних травмах голови спостерігаються тривалі порушення кровообігу різних ділянок головного мозку, в результаті чого в тій чи іншій мірі страждають його функції, і з'являються симптоми і ознаки посттравматичної енцефалопатії, такі як:

 • неуважність, швидка стомлюваність, безсоння;
 • необгрунтовані спалахи агресії (людина стає лютою і злою);
 • порушення різного ступеня всіх когнітивних функцій (пам'яті, мислення, мови, яка може стати в'язкою, переповненій словами-паразитами);
 • астенічний синдром (депресивні стани, тривожність, безпричинний страх і ін.);
 • різні неврологічні енцефалопатії (головний біль, порушення статики і координації, запаморочення, вегето-судинна дистонія, артеріальна гіпертензія та ін.);
 • арахноїдит;
 • гідроцефалія;
 • важкі психічні розлади;
 • грубі рухові порушення;
 • епілептичні припадки.

Ступені:

Ступінь тяжкості посттравматичної енцефалопатії головного мозку залежить від виду черепно-мозкової травми, а також інтенсивності і важкості симптомів прояву. Так, виділяють три ступені хвороби:

 • легку;
 • середню;
 • важку.

Симптоми

При різних типах пошкоджень голови посттравматическая енцефалопатія може проявлятися наступними симптомами:

 • При легкому ступені спостерігається неуважність і легкі неврологічні порушення (запаморочення, занепад сил і т.п.).
 • При середньому ступені хвороба супроводжується порушенням пам'яті, мови, мислення, агресивним і неадекватною поведінкою, неврологічними розладами середнього ступеня тяжкості.
 • При тяжкому ступені патологічного процесу можуть виникати епілептичні припадки, важкі психічні розлади і грубі рухові порушення.

 

Лечение посттравматической энцефалопатии в Киеве
Лечение посттравматической энцефалопатии в Киеве
Лечение посттравматической энцефалопатии в Киеве
Лечение посттравматической энцефалопатии в Киеве
Лечение посттравматической энцефалопатии в Киеве
Лечение посттравматической энцефалопатии в Киеве

Діагностика

Основними засобами діагностики при посттравматичної енцефалопатії виступають магнітно-резонансна томографія, огляд невролога, а також ряд інших специфічних досліджень.

Слід зазначити, що основна риса діагностики психоневрологічних порушень - це використання безболісних і наукомістких методів дослідження. Так, метод МРТ, що базується на явищі ядерного резонансу, вважається високоточним, безкровним і безболісним методом. Варто відзначити, що магнітно-резонансна томографія може бути призначена в якості діагностичного дослідження при відсутності цілого ряду протипоказань. Так, відносними протипоказаннями до проведення МРТ у пацієнтів з підозрою на посттравматичних енцефалопатію є:

 • клаустрофобія;
 • неадекватність поведінки;
 • необхідність фізіологічного моніторингу стану;
 • вагітність на будь-якому терміні.

Крім МРТ, для діагностики цього психоневрологічного захворювання може використовуватися і метод КТ - аксіальної комп'ютерної томографії. Це рентгенологічний метод дослідження, який дозволяє отримати зображення черепа і мозку з високою вибірковістю і чутливістю. Метод заснований та тому, що черепно відділ голови пошарово сканується вузьким пучком рентгенівських променів з використанням системи кристал-підсилювач-комп'ютер. При аксіальної комп'ютерної томографії добре помітні патологічні вогнища будь-якої етіології. Крім того, метод безкровний, зручний і безпечний. Звичайно ж, як будь-який метод високоточної діагностики, аксіальна комп'ютерна томографія має протипоказання до проведення.

Крім МРТ і КТ для діагностики посттравматичної енцефалопатії використовується також електроенцефалографія. При проведенні ЕЕГ за допомогою електроенцефалографії реєструються біопотенціали поверхні голови. При цьому ЕЕГ-крива має ряд основних компонентів:

 • альфа-ритм;
 • бета-ритм;
 • дельта-ритм;
 • тета-ритм.

Дані компоненти характеризуються індивідуальними особливостями і реєструються в різних відділах. Крім цього, всі функціональні стану (глибокий сон, збудження, спокій і ін.) Мають своє характерне ЕЕГ-зображення. А ось патологічні стани характеризуються порушенням електричних процесів, появою патологічних хвиль і дезорганізацією нормальних ритмів. Тому за допомогою ЕЕГ можна діагностувати такі патологічні стани, як:

Епілептичний синдром. Цей стан посттравматичної енцефалопатії відрізняється гострими пікоподібними хвилями або поєднанням пік-хвиля, поєднанням гострої і повільної хвиль, відсутністю або дезорганізацією альфа-ритму, повільними високоамплітудними коливаннями, а також пароксизмальною активністю. Причому зазначені компоненти можуть бути відсутні в спокої і виявлятися тільки при проведенні функціональних проб (світлові, звукові роздратування, гіпервентиляція і т.п.).

Синдром півкульного процесу на ЕЕГ характеризується появою міжпівкульної асиметрії ритму коливань біопотенціалів.

При ураженні стовбура мозку реєструється двостороння пароксизмальність, дифузна зміна типу десинхронизації або гіперсинхронізаціі.

В цілому, для діагностики мозкових патологій проводяться комплексні діагностичні дослідження, за результатами яких і призначається необхідна терапія.

Лікування

Необхідно сказати, що хворі, які перенесли пошкодження мозку і черепа, підлягають диспансерному обліку. Посттравматична енцефалопатія, лікування якої проводиться симптоматично, може бути скоригована застосуванням таких методів терапії:

 • лікувальної фізкультури;
 • фізіотерапії;
 • трудотерапії;
 • прийомом медикаментозних засобів.

В якості основних лікарських засобів для зняття психоневрологічних порушень застосовується ряд спеціальних препаратів.

Наслідки і можливість інвалідності

Навіть після своєчасного і коректного лікування посттравматична енцефалопатія, найчастіше, виступає обов'язковим наслідком ЧМТ. Наприклад, при черепно-мозковій травмі легкого ступеня, хворий практично повністю відновлюється при дотриманні рекомендованого режиму лікування і поведінки, проте іноді у пацієнта може спостерігатися неуважність, яка з часом проходить.

При ЧМТ середньої тяжкості нерідко можна домогтися відновлення трудової і соціальної активності. Зокрема, при закритих переломах черепа, працездатність відновлюється в середньому через 2-2,5 місяці. Однак також вірогідний розвиток арахноїдиту і гідроцефалії, які стають причиною астенізація, головних болів, порушення статики і координації, вегето-судинної дистонії, артеріальної гіпертензії та інших неврологічних симптомів.

Прогноз і профілактика

Прогноз при даному посттравматичному захворюванні залежить від тяжкості травми, симптомів посттравматичної енцефалопатії та отриманого лікування. В цілому, прогноз при патологічному порушення функцій головного мозку наступний:

 • Повне відновлення (сприятливий прогноз) при ЧМТ легкої травми.
 • Відновлення трудової і соціальної активності при середній тяжкості травми.
 • Ймовірна інвалідність при пошкодженні мозку важкого ступеня.

Основним заходом профілактики посттравматичних неврологічних розладів є дотримання режиму лікування і поведінки при пошкодженнях черепа і мозку різного ступеня тяжкості, а також проведення реабілітаційної терапії в повній

Потрібна допомога?

Ми Вам зателефонуємо

Наші ліцензії та акредитаційні сертифікати