Ваш запит прийнято.
Очікуйте на дзвінок
від оператора

Онлайн через мессенджери
Замовити дзвінок
* Натискаючи кнопку, я підтверджую, що ознайомлений з Політикою конфіденційності ** Заявка вважається дійсною, лише після її підтвердження координатором / оператором Закрити
Demo

Лікування артрозу ліктьового суглоба в Києві

Артроз ліктьового суглоба - це дегенеративно-дистрофічне захворювання, що призводить до деформації і руйнування хрящової тканини ліктьового суглоба.

Ціни на лікування артрозу ліктьового суглоба

Прийом лікаря вертебролога 550 ₴ записатися
Повторний прийом лікаря вертебролога 450 ₴ записатися
Паравертебрально блокада (без медикаментів) одноразово 700 ₴ записатися
Паравертебрально блокада (без медикаментів) - курсове лікування 500 ₴ записатися
Показати все Сховати

Артроз ліктьового суглоба - це дегенеративно-дистрофічне захворювання, що призводить до деформації і руйнування хрящової тканини ліктьового суглоба. Дане захворювання має хронічний характер і протікає практично безсимптомно. Справа в тому, що даний суглоб піддається невеликим навантаженням, порівняно з іншими суглобовими системами людського організму, тому дегенеративні процеси в цій області проходять більш повільно, що дозволяє хворобі «вкоренитися», ускладнюючи як її діагностику, так і лікування. Артроз ліктьового суглоба - це порушення  його нормальної повноцінної роботи, які носять, як уже говорилося, дистрофічно-дегенеративний характер. Також деякі медичні джерела називають хворобу епіконділозом. Місце, де локалізується болісний процес - зона надвиростків.

Патологія характеризується тим, що в суглобі скорочується кількість синовіальної рідини, це стає причиною підвищення тертя, звуження щілини суглоба і розростання остеофітів. Тому і розвивається больовий синдром, і з'являється скутість рухів. Найважливішою характеристикою патології є те, що при її розвитку охоплюються всі суглобові елементи, включаючи такі як:

 1. Синовіальна капсула.
 2. Синовіальна оболонка.
 3. Періартікулярні м'язи.
 4. Зв'язки.
 5. Субхондральна кістка.

Ліктьовий суглоб досить рідко піддається виникненню артрозу, так як навантаження на нього мінімальні, не такі, як на гомілковостопний або тазостегновий суглоб. Однак захворювання зустрічається і діагностується зазвичай у людей, віком старше 45 років. Можливо, хвороба починає прогресувати значно раніше, але через те, що пацієнти майже ніколи не йдуть до лікаря з подібними скаргами, вважається, що маніфестація хвороби припадає саме на рубежі 45.

До групи ризику входять представниці прекрасної статі, коли у них спостерігається перебудова гормонального фону, а також професійні спортсмени, наприклад, люди, що займаються тенісом, армрестлінгом, важкою атлетикою. Хворіють частіше і люди, зайняті на роботі, де на лікоть доводиться значне навантаження, наприклад, письменники, водії, музиканти.

У клініці «Омега-Київ» представлені високоточні апаратні методи діагностики, які дозволяють визначити наявність захворювання, його стадію і причини виникнення в найкоротші терміни.

Лікарі-вертебрологи

Записатися на прийом

замовивши зворотній дзвінок або через улюблений месенджер

Причини виникнення захворювання

Недуга розвивається в результаті порушення нормального кровообігу суглобової тканини. Подібне порушення може бути обумовлено різними факторами:

 • травматизація ліктьового суглоба, яка трапляється в молодому віці - до травм відносяться і забиті місця, і пошкодження менісків, і переломи променезап'ясткових кісток, і розриви зв'язок, і вивихи;
 • проблеми з обмінними процесами в організмі, які ведуть до того, що суглоб недоотримує потрібних для його повноцінної роботи макро- і мікроелементів;
 • ревматоїдний артрит, який у міру розвитку захворювання, зачіпає всі суглоби;
 • порушення питного режиму;
 • хронічні патології, такі як: тонзиліт, карієс, гастрит, холецистит; запалення, яке виникло через попадання всередину суглобової сумки інфекції;
 • хвороби ендокринної системи;
 • зовнішні чинники, пов'язані з умовами праці та життєдіяльності людини;
 • спадковість, так як вчені довели, що артроз зазвичай діагностується у тих людей, чиї близькі родичі страждали від цього захворювання;
 • отруєння токсичними речовинами;
 • часті простудні захворювання;
 • переохолодження;
 • надмірні фізичні навантаження;
 • мікротравми суглобових тканин;
 • старіння організму;
 • наявність таких захворювань як цукровий діабет, подагра;
 • розрив зв'язок, формують суглоб.

Симптоми артрозу ліктьового суглоба

Прийнято виділяти 4 великі групи симптоматології, які характеризують дану патологію:

 1. Больовий синдром при згинанні, розгинанні верхньої кінцівки, при її поверненні і навіть при ходьбі. Але на початковому етапі ці прояви не яскраво виражені і дають про себе знати лише після деякого навантаження, наприклад, підняття важких предметів, занять спортом. Потім, у міру розвитку патології, больовий синдром в ліктьовому суглобі буде проявлятися навіть у спокійному стані. Не рідко відбувається іррадація в хребет, тому часто симптоматику асоціюють з проявами шийного остеоартрозу.
 2. Грубий і сухий хрускіт при ворушіння ліктем. Цей звук відбувається через тертя кісток один про одного. Чим далі розвивається патологія, тим сильніше хрумтить. Необхідно розрізняти дзвінкі клацання, без хворобливих відчуттів, які іноді можливо чути при рухах ліктем - ці звуки не говорять про небезпеку, а є нормою.
 3. Скутість рухів в лікті, скорочення амплітуди обертання верхньої кінцівки. Це відбувається через розростання кісткових шипів, звуження щілини суглоба, а також через спазми в м'язах. Не рідко при хворобі можна спостерігати так званий симптом Томпсона. Пацієнт не в змозі утримати тильно зігнуту кисть в кулаці. З такого не комфортного для пацієнта положення, він стрімко переходить в режим разжіманія пальців. Також може спостерігатися симптом Ветли, коли людина насилу може зігнути і розігнути руку в передпліччі на рівні підборіддя. Рухи не ураженої руки будуть нормальними.
 4. Ліктьовий суглоб змінюється зовні. Розростаються остеофіти, підвищується кількість синовіальної рідини, яка тисне на суглоб зсередини. Лікоть набрякає, на ньому можуть бути помічені горби. Симптоми залежать від стадії розвитку захворювання. Негайний візит до лікаря, при розвитку негативної симптоматики - це запорука ефективної терапії, яка призведе до одужання. Але, на жаль, як найчастіше буває, більшість людей не поспішають з походом до лікаря і ігнорують початкові прояви захворювання. Тягнуть, так би мовити, до останнього, хоча помітні прояви хвороби вже на першій стадії.

Стадії розвитку артрозу ліктьового суглоба

Взагалі, в медицині виділяються 3 стадії розвитку захворювання, з характерними для кожної з них симптомами. Кожна з трьох стадій проявляється по-своєму:

 1. Перша стадія не відрізняється явно вираженою симптоматикою, що ускладнює своєчасну діагностику цієї недуги. Єдиною ознакою може бути втома руки, що може свідчити про зниження пружності хряща. Для початку захворювання характерний незначний больовий синдром, який найчастіше проявляється після фізичного навантаження на хворий суглоб. Зовні патологія ніяк не проявляється, але лікар, в період обстеження може помітити деяке зниження тонусу м'язової тканини, а також можливі труднощі при русі передпліччям. Якщо при бажанні відвести верхню кінцівку назад за стегно, а також при її згині і розгинаючи людина відчуває труднощі, то це є свідченням того що починає розвиватися артроз і слід якомога швидше провести додаткове обстеження. Щоб виключити шийний остеохондроз і тунельний синдром, потрібно зробити рентген. Якщо артроз почав негативно впливати на суглобову тканину, то на знімку можна буде побачити не значне звуження щілини.
 2. Друга стадія відрізняється початковим етапом руйнування хрящової тканини. При цьому людина може відчувати біль в суглобовій області, хрускіт, важкість в рухах. Больовий синдром на даній стадії розвитку захворювання в рази збільшується і справлятися з болями стає складніше. Саме в цей період основна маса майбутніх пацієнтів звертається до лікаря за медичною допомогою. Відбувається це через те, що навіть в спокійному стані негативні відчуття продовжують переслідувати - коли людина рухає кінцівкою, вона чує сухий хрускіт. Правильна працездатність суглоба порушена, буває нестерпно важко відвести руку назад або згинати її, крім того вже можна помітити атрофію м'язової тканини. У зв'язку з тим, що больовий синдром починає переслідувати людину весь час, її якість життя стає гірше. Робити повсякденні маніпуляції стає важче. Рентген дає таку картину: кісткових розростань досить багато, вони добре проглядаються, суглобова тканина має багато нерівностей і деформацій, але зовні вони поки можуть бути непомітними. Візуально можна побачити лише набряклість, яка характерна для гострої стадії патології і утворюється через приплив синовіальної рідини.
 3. Третя стадія характеризується подальшим руйнуванням хряща, що призводить до формування ерозій хрящової пластини, запалення синовіальної оболонки, набряклості суглоба і локального підвищення температури. Подальша деформація веде до порушень структури кісткової тканини, сильних болів і зниження рухливості. Больовий синдром стає найсильнішим, ниючим, не відпускає хворого навіть в період сну. Рухи в значній мірі обмежені. Часто люди, не йдуть до лікаря, фіксують кінцівку в комфортному для суглоба положенні. Робиться це для того, щоб хоча б так скоротити вираженість болю. На рентгені можна побачити повністю зруйнований хрящ, повна відсутність суглобової щілини, множинні кісткові розростання. Захворювання стає помітним навіть неозброєним оком, так як помітні деформації суглоба. Одна кінцівка може стати коротша за іншу. Повністю вилікувати патологію на даній стадії вже не виходить, а пацієнт не зможе робити звичні дії повноцінно.
Лечение артроза локтевого сустава в Киеве
Лечение артроза локтевого сустава в Киеве
Лечение артроза локтевого сустава в Киеве
Лечение артроза локтевого сустава в Киеве

Деформуючий артроз ліктьового суглоба

Дана патологія зустрічається вкрай рідко. Артроз ліктьового суглоба може розвинутися в результаті невірно зрощених або зовсім не зрощених переломів, сильного перенавантаження і травмування суглоба, або є наслідком раніше перенесеного артриту.

Іноді дане захворювання діагностується у людей, які страждають патологіями залоз внутрішньої секреції і, в результаті цього, мають серйозні гормональні збої, які позначаються на стані хрящів, суглобів і кісток, розташованих біля них. Зазвичай, артрозні зміни можна виявити в променево-ліктьовому зчленуванні і навіть в плече-ліктьовому.

Періартікулярні окостеніння, часті після травматичних вивихів в лікті, можуть бути помилково прийняті іноді за деформуючий артроз. Болі при артрозі ліктьового суглоба бувають зазвичай не сильними, їх можна терпіти. Сильний больовий синдром розвивається тільки тоді, коли людина намагається повністю випрямити уражену кінцівку в ліктьовому суглобі або, навпаки, зігнути її в лікті до упору, особливо, якщо докладати зусилля ззовні.

При таких неделікатних діях, уражений ліктьовий суглоб може навіть заклинити. Звичайні ж повсякденні рухи кінцівкою доставляють пацієнтові мінімум дискомфорту. При запущеному ступені патології в ліктьовому суглобі з'являється хрускіт при русі і скутість рухливості ліктя. Кінцівка завжди залишається трохи в зігнутому стані, до кінця випрямити її вже не виходить. Суглоб виглядає дещо викривленим. При тому, що при обстеженні хворого суглоба можна помітити, що він деформований за рахунок розростань кісткової тканини, тобто за рахунок видозміни кісток, що зчленовуються в лікті, а не скупчення рідини в суглобі.

Лікування артрозу ліктьового суглоба

Лікування починається з призначення знеболюючих медикаментів. Потім людині з даним видом патології призначаються нестероїдні протизапальні препарати на розсуд лікаря. Ці медикаментозні засоби потрібні для того, щоб припинити  запалення, яке розвивається в суглобі, також медикаменти мають знеболюючу дію. Дані препарати можуть призначатися всередину в таблетованій або капсульної формі, і зовнішньо.

Зазвичай терапія проводиться курсом, і за цей період часто досягається позитивний лікувальний ефект. Не часто можливе застосування ліків за допомогою внутрішньом'язових ін'єкцій, наприклад, якщо хвора людина має проблеми з шлунково-кишковим трактом або печінкою. Якщо артроз ліктьового суглоба знаходиться в запущеній стадії, то для терапії призначають гіалуронову кислоту. Вона впливає на уражений суглоб як мастило, зволожує хрящову тканину, і на тривалий час дає можливість полегшити стан пацієнта.

Гіалуронову кислоту вводять безпосередньо в порожнину хворого суглоба, хороший лікувальний ефект досягається за 4 процедури. Основний етап терапії артрозу ліктьових суглобів - прийом хондропротекторів. Так називаються лікарські засоби, які допомагають суглобовій тканині відновитися. До складу медикаменту хондропротектора входить активна речовина глюкозамін або хондроїтин сульфат, або відразу обидві речовини.

Приймати хондропротектори можна перорально або в якості ін'єкцій, курс може бути досить тривалим. Треба сказати, що хондропротектори ефективні, але коштують вони не дешево. Тому краще купувати тільки той медикамент, який призначив лікуючий лікар.

Як і інші суглобові ураження, артроз добре піддається лікуванню фізіотерапевтичними способами. При патології показаний масаж ліктя, його можна поєднати з втиранням мазі, а також з:

 • парафінотерапією;
 • магнітотерапією;
 • електрофорезом;
 • лікуванням лазером;
 • озокеритом.

Також лікар може призначити пацієнтові курс лікувальних компресів з жовчю, спеціальними грязями або бішофітом. У ряді випадків артрозу больові прояви ліквідує мануальна терапія. Після завершенні терапії медикаментами, мануальна терапія допоможе повернути ураженим суглобам рухливість.

Після ліквідації запалення і купірування болю, хвора людина може своїми силами виконувати вправи ЛФК. Але в період виконання тренування больового синдрому бути не повинно.

У запущених ситуаціях, коли немає можливості відновити суглоб консервативними способами, єдиний метод терапії - це хірургія. Зруйнований ліктьовий суглоб протезують безшарнірнм аналогом, виконаним з силікону або металу. Операція високотехнологічна, тому виконується тільки в екстрених випадках. Зазвичай ортопеди намагаються вилікувати артроз на перших етапах розвитку патології, щоб виключити хірургію повністю.

Діагностика

Оскільки недуга протікає дуже повільно і майже непомітно для хворого, своєчасна діагностика вимагає застосування високоточних методів обстеження. У клініці «Омега-Київ» діагностика включає огляд лікаря-вертебролога вищої категорії, який попередньо визначає особливості і тип недуги, локалізацію болю. Потім лікар може призначити додаткове обстеження, яке дозволить представити повну клінічну картину захворювання. Так, до числа діагностичних методів відносяться:

 1. Комп'ютерна томографія - рентгенологічний метод дослідження, який дозволяє зробити тривимірний знімок проблемної області. При цьому комп'ютерна томографія передбачає застосування мінімальних доз рентгенівського випромінювання.
 2. Магнітно-резонансна томографія - це метод дослідження, коли за допомогою потужного сканера отримують пошаровий знімок тканин проблемної області.

Методи лікування артрозу ліктьового суглоба

У клініці «Омега-Київ» зроблений акцент на сучасних консервативних способах лікування і тільки в крайніх випадках допускається хірургічне втручання. Так, комплекс заходів, спрямованих на лікування захворювання, може включати як медикаментозні, так і фізіотерапевтичні методики. До медикаментозних методів можна віднести застосування хондропротекторів, які дозволяють відновити хрящову тканину, а також допустимо застосування болезаспокійливих і протизапальних препаратів. До числа немедикаментозних методів лікування артрозу ліктьового суглоба можна віднести:

 • електрофорез;
 • ударно-хвильову терапію;
 • лікувальну фізкультуру;
 • масаж.

Профілактика

Оскільки профілактика вважається найкращим способом лікування хвороби, то для попередження розвитку недуги необхідно слідувати таким рекомендаціям:

 • правильно харчуватися;
 • вести фізично активний спосіб життя;
 • стежити за масою тіла;
 • уникати травм і розривів зв'язок.

У клініці «Омега-Київ» досвідчений лікар-вертебролог допоможе Вам попередити появу артрозу ліктьового суглоба або ж усунути його симптоми, повернувши гарне самопочуття.

Чи була корисною
для вас ця інформація?

4.8 (151 голоси)

Потрібна допомога?

Ми Вам зателефонуємо

Автор статті:

Автор статті:

Список літератури

Наші ліцензії та акредитаційні сертифікати