онлайн-запис в МЦ Омега-Київ1Вам потрібна допомога?
Записатись на огляд
Demo
Как правильно выбрать тонометр для домашнего измерения АД?

Як правильно вибрати тонометр для домашнього вимірювання артеріального тиску?

Клінічний довідник

Тонометр - медичний апарат, який використовується для виміру артеріального тиску. Апарат є незамінним аксесуаром терапевта і бригади швидкої допомоги. Також, на прийомі у кардіолога, первинним етапом обстеження є обов'язкове вимірювання артеріального тиску для діагностики гіпертонії.

Як правило, тонометр не є обов'язковим компонентів «домашньої аптечки» рядового жителя планети. Але пацієнтам, які страждають від гіпертонії, життєво важливо обзавестися апаратом. Тонометр допоможе стежити за рівнем кров'яного тиску і ефективно знизить ймовірність інсульту.

Принцип роботи тонометра

Незалежно від існуючих видів, все тонометри працюють за одним принципом - за допомогою спеціальної манжети. Під час виміру, внутрішня частина манжети заповнюється повітрям під тиском, блокуючи рух крові по артеріях. Під час стравлювання повітря, тиск в манжеті порівнюється з систолічними показниками артеріального тиску, фіксується поява шумів. Тони Короткова є верхньою межею тиску. Коли повітря з манжети зникне повністю, а просвіт артерії відновиться - фіксуються показники нижньої межі.

Існує кілька основних видів тонометрів для вимірювання артеріального тиску:

  • механічний;
  • напівавтоматичний;
  • автоматичний.

Механічний тонометр - найбільш ранній аналог сучасних апаратів. Але, незважаючи на нові, поліпшені і спрощені технології, безліч пацієнтів до сих використовують механічні апарати.

До складу механічного тонометра входить манжетка, стетоскоп (елемент, який дозволяє почути тони Короткова), і гумова «груша», що дозволяє качати повітря. Повноцінне використання апарату вимагає вміння і практики. Чи не кожен новачок здатний почути тони Короткова і рівномірно (нешвидко і не повільно) спускати повітря. Як правило, механічний тонометр не рекомендовано вибирати літнім людям.

Напівавтоматичний тонометр представляє собою поліпшений вид механічного апарату. Напівавтоматичний тонометр має монітор, на якому фіксуються і відображаються показники артеріального тиску. Відсутній стетоскоп і необхідність вислуховувати тони Короткова.

Автоматична частина пристрою легка у використанні і доступна навіть літнім людям. Від механічного тонометра в напівавтоматичному апараті залишився тільки ручний механізм накачування повітря.

За рахунок ручного способу закачування повітря, напівавтоматичний пристрій поглинає менше електроенергії і може довше прослужити, ніж повністю автоматичний аналог.

Повністю автоматичний тонометр має лише манжетку і дисплей. Для виміру артеріального тиску на апараті такого типу, необхідно надіти манжетку, надійно зафіксувати її на руці і натиснути на кнопку. Автоматичні апарати, крім артеріального тиску, одночасно проводять замір серцевого ритму, допомагають визначити аритмію. Перевагою такого апарату є можливість зберегти зафіксовані показники і провести порівняння. Функція пам'яті особливо важлива для гіпертоніків, адже допомагає визначити середньодобовий тиск, показати ефективність прийнятих лікарських препаратів. Також, автоматичний апарат має на поверхні індикатор, який самостійно визначає підвищений або понижений тиск зафіксовано по результату вимірювання. Це важливий аспект і сильна допомогу пацієнтам, які раніше не стикалися з патологією артеріального тиску і не в курсі які показники є нормою.

Незважаючи на переваги і недоліки всіх трьох видів тонометра, щоб визначити ідеальний для себе, пацієнту рекомендовано випробувати на собі всі три види. Ознайомитися з апаратами можна в аптеці або на консультації лікаря кардіолога.

САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ ЗАШКОДИТИ ВАШОМУ ЗДОРОВ`Ю