Ваш запит прийнято.
Очікуйте на дзвінок
від оператора

Онлайн через мессенджери
Замовити дзвінок
* Натискаючи кнопку, я підтверджую, що ознайомлений з Політикою конфіденційності ** Заявка вважається дійсною, лише після її підтвердження координатором / оператором Закрити
Demo
Что такое COVID-19?

Пандемія коронавірусної інфекції глибоко шокувала людство, спричинила масову паніку. Суворі карантинні заходи - локдауни, закриття кордонів, носіння масок і обов'язкова санація приміщень - стали новою реальністю з того часу, як в Ухані було виявлено вірус SARS-CoV-2.

Цей вірус належить до великого сімейства коронавірусів, більшість з яких викликають запальні процеси в організмі людини і тварин. Віруси SARS і MERS викликають найважчі клінічні випадки. Збудник COVID-19, крім цього, відрізняється високою вірулентністю (швидкістю поширення). Саме це стало причиною введення карантину в більшості країн. Незважаючи на відносно невисоку смертність, швидкість зараження новим коронавірусом була така висока, що лікарні не справлялися з потоком хворих. Через це частина пацієнтів померла, не дочекавшись своєї черги на ліжко-місце або ШВЛ.

Симптоми COVID-19 неспецифічні і сильно варіюються в залежності від віку та стану здоров'я. Чим молодше і здоровіше людина, тим більше шансів у нього перенести цю хворобу легко або навіть безсимптомно. У зоні ж ризику розвитку важких симптомів, аж до летального результату - люди старшого віку і ті, хто страждає на хронічні захворювання, особливо імунної та дихальної системи.

Однак буває, що важка вірусна пневмонія розвивається і у молодих пацієнтів, тому за самопочуттям хворого будь-якого віку потрібно пильно стежити. При найменшій підозрі на зараження коронавірусів потрібно регулярно міряти температуру і користуватися пульсоксиметром - препаратом для вимірювання рівня кисню в крові. Різке зниження цього показника - вірна ознака ураження легень і показання до невідкладної госпіталізації.

Як передається COVID-19?

Коронавірус передається контактним і повітряно-крапельним шляхом, при цьому швидкість його поширення вище, ніж у збудників сезонного грипу. Крім цього, вірус COVID-19, як і вірус грипу, передається через брудні руки і поверхні - саме тому з самого початку пандемії лікарі рекомендують частіше мити руки та обробляти поверхні антисептиками. За даними МОЗ України, контактний шлях - основний спосіб передачі збудника.

Разом з цим, вірус не живе в повітрі, а передається тільки від людини до людини при безпосередньому контакті, чханні та кашлі. З цим пов'язані вимоги носити маски та дотримуватися дистанції.

Ризик заразитися зростає при довгому знаходженні в закритому приміщенні великої групи людей. З цим були пов'язані заборони та обмеження, що стосуються масових заходів та громадських місць. Так, в період локдауну були заборонені концерти, закриті кінотеатри, зупинений громадський транспорт, а кафе і ресторани працювали виключно на винос або адресну доставку. Торгові зали магазинів та аптек, які працювали в локдаун, проходили ретельну санітарну обробку та провітрювання.

Всі ці профілактичні заходи спрямовані в першу чергу на зниження темпів зараження коронавірусом. Разом з цим, остаточно побороти пандемію зможе тільки масова вакцинація від COVID-19 і вироблення колективного імунітету.

Симптоми COVID-19: як зрозуміти і розпізнати?

Коронавірусна інфекція підступна та непередбачувана. Навіть якщо ви не в зоні ризику і можете похвалитися відмінним здоров'ям, не варто недооцінювати ризики. При першій  підозрі на COVID-19 слід негайно здати ПЛР-тест, і в разі позитивного результату - ізолюватися вдома та уважно стежити за своїм самопочуттям.

Через скільки днів з'являються симптоми коронавірусу?

В середньому інкубаційний період для COVID-19 триває 4-5 днів. Іноді симптоми можуть проявитися вже на наступний день після контакту із зараженою людиною, іноді - через 10-14 днів. Якщо ви підозрюєте у себе ковід або контактували з хворим, потрібно відразу ж зв'язатися зі своїм сімейним лікарем і витримати режим самоізоляції протягом 10 днів, якщо симптоми не проявляться.

Як проявляється коронавірусна інфекція?

У багатьох пацієнтів коронавірус протікає без симптомів. Якщо симптоми виражені, зазвичай вони виглядають так:

 • сухий кашель;
 • висока температура;
 • слабкість, швидка втомлюваність;
 • м'язовий біль;
 • втрата нюху і смаку;
 • задишка;
 • біль в горлі.

У рідкісних випадках буває також діарея, шкірний висип або кон'юнктивіт.

Під час розвитку важкого респіраторного синдрому характерні біль у грудях, відчуття стиснення, задишка, іноді - порушення мови та моторики.

В разі появи будь-якого з цих симптомів потрібна невідкладна діагностика стану легень та госпіталізація - вони вказують на що починається пневмонію.

Частота вираження тих чи інших симптомів залежить від віку, стану здоров'я, способу життя.

Так, коронавірус у дітей зазвичай протікає легше, найчастіше безсимптомно. Якщо симптоми COVID-19 у дітей і проявляються, то найчастіше схожі на застуду:

 • температура близько 38;
 • кашель;
 • нежить;
 • біль в горлі;
 • слабкість;
 • іноді - блювання чи пронос.

Хоч і в дуже рідкісних випадках, мультисистемний запальний синдром діагностували і в дітей, тому навіть якщо малюк почувається задовільно, за його станом слід уважно стежити.

Чи потрібна госпіталізація при COVID-19?

Гостре протікання коронавірусної інфекції буває приблизно у кожного п'ятого пацієнта. Якщо хвороба протікає легко, достатньо режиму самоізоляції та домашнього лікування - рясного пиття, постільного режиму, обов'язкового вимірювання температури та сатурації крові (для цього слід придбати пульсоксиметр). Тривожним сигналом є зниження сатурації - це говорить про ураження легень. В цьому випадку потрібно негайно звертатися за допомогою в стаціонар.

Чи була корисною
для вас ця інформація?

4.5 (177 голоси)

Автор статті:

Автор статті:

Данилюк Володимир Володимирович

Заступник генерального директора з лабораторної роботи

Потрібна допомога?

Ми Вам зателефонуємо