Demo
Гипертония и беременность

Гіпертонія та вагітність

Клінічний довідник

Гіпертонія - хвороба серцево-судинної системи, яка характеризується значним підвищенням показників артеріального тиску. Причинами хвороби людини можуть стати: емоційні напруги, стреси, тривалий стаж куріння, зловживання спиртними напоями, ожиріння, хронічні хвороби серцево-судинної системи, і гормональні зміни.

У період вагітності, у багатьох випадках, гіпертонія виникає саме через гормональні зміни, викликаних зачаттям і розвитком плоду. Але, не виключені варіанти, коли саме під час виношування дитини, на тлі інших хронічних захворювань серцево-судинної системи, розвивається гіпертонія.

Чи часто виникає гіпертонія в період вагітності?

Якщо за весь період вагітності, у майбутньої матері було зафіксовано підвищення нормальних відміток артеріального тиску всього кілька разів, вважати це гіпертонією не має сенсу. Поодинокі стрибки тиску можуть бути викликані:

  • Надмірним фізичним навантаженням;
  • Стресовою ситуацією, сильним хвилюванням;
  • Погодними змінами.

В середньому, у вагітних жінок гіпертонія виникає в кілька разів частіше, ніж у молодих дівчат до зачаття. Якщо раніше не існувало проблеми з підвищенням артеріального тиску, а перші ознаки виникли в другому триместрі вагітності - це діагноз «гіпертонія вагітності». Найчастіше, ця не хронічна форма гіпертонії проходить без медикаментозного лікування практично відразу після народження дитини. Слід зазначити, що така гіпертонія виникає лише при першій вагітності.

Як слід діяти при гіпертонії під час вагітності?

В першу чергу, необхідно навчиться правильно вимірювати артеріальний тиск. Згідно зі статистикою, багато жінок через хвилювання за життя малюка можуть допускати помилки в цій простій процедурі.

Для отримання достовірних показників слід:

  • Міряти тиск слід після двадцять хвилин відпочинку. Жінка повинна знаходиться в стані спокою, адже фізичні навантаження викликають прискорене серцебиття і не достовірний результат;
  • Рекомендовано проводити вимір на обох руках по черзі. Відомо, що через багато факторів, кров'яний тиск у судинах на одній руці, може дещо відрізняться від показників на інший. На першому періоді необхідно проводити замір на правій і лівій руці, а через деякий час, можна заміряти лише ту руку, яка показує більш високе значення артеріального тиску;
  • Проводити заміри необхідно в сидячому положенні;
  • Манжет апарату повинен бути ідеальним за розміром. Використання занадто великого або маленького манжета сприяє видачі не правильних показників.

При критичному підвищенні артеріального тиску, слід негайно звернутися до медичного закладу за кваліфікованою допомогою і лікуванням гіпертонії. Самолікування може нашкодити майбутньої матері і її дитині.

У клініці, лікарі оцінюють клінічну ситуацію, беруть до уваги термін вагітності і стан плода. В першу чергу, якщо показники артеріального тиску не критичні, можуть бути прийняті нефармакологічні заходи зменшення показників. До них відносяться: постільний режим протягом декількох днів і спеціальна дієта.

Якщо нефармакологічний метод не допомагає усунути критичні показники, необхідно вдатися до застосування медичних препаратів. Перед ін'єкціями і крапельницями, кардіолог і гінеколог спільними зусиллями підбирають лікарські препарати і дозу, які не завдадуть шкоди плоду.

Після усунення кризу, вагітна жінка зобов'язана регулярно проходити огляди гінеколога, дотримуватися збалансоване харчування і щодня проводити завмер артеріального тиску. Будь-які порушення в серцево-судинній системі матері, можуть негативно відіб'ється на стані здоров'я новонародженого.