Ваш запит прийнято.
Очікуйте на дзвінок
від оператора

Онлайн через мессенджери
Замовити дзвінок
* Натискаючи кнопку, я підтверджую, що ознайомлений з Політикою конфіденційності ** Заявка вважається дійсною, лише після її підтвердження координатором / оператором Закрити
Demo
МРТ или КТ: в чем разница?

МРТ або КТ: у чому різниця?

Діагностичний довідник

Комп'ютерна томографія (КТ) та магнітно-резонансна томографія (МРТ) – сучасні високоінформативні методи дослідження організму. Кожен із них використовується для отримання пошарової 3D-візуалізації тканин та органів. Однак процес сканування заснований на різних фізичних явищах, відрізняються також принципи збору даних і моделювання тривимірного зображення. З цим пов'язані відмінності у діагностичних можливостях МРТ та КТ, протипоказаннях та інших характеристиках.

МРТ та КТ: суть методів

В апаратах КТ використовується рентгенівське випромінювання: різні за щільністю ділянки тіла поглинають промені з різною інтенсивністю. Пройшовши крізь тканину досліджуваної області, промінь передає сигнал на комп'ютер, який перетворюється на зображення. Обертаючись, сканер томографа робить безліч таких знімків (зрізів) під різними кутами. Після обробки вони з'являються на екрані у вигляді тривимірної реконструкції – томограми.

Принцип дії апарату МРТ ґрунтується на явищі ядерного магнітного резонансу. До складу різних клітин організму входить різна кількість води, отже атомів водню. Під впливом сильного електромагнітного поля високої частоти ядра водню резонують (відгукуються), комп'ютер фіксує та обробляє ці дані, перетворюючи їх на чіткі зображення. Метод МРТ абсолютно нешкідливий і не несе променевого навантаження.

Застосування МРТ та КТ

Кожен з методів чутливіший до певних тканин організму. З огляду на це лікар призначає той чи інший вид томографії, а іноді й обидва, щоб отримати найточнішу діагностичну картину.

Комп'ютерна томографія найбільш інформативна для дослідження кісткових структур, лімфатичних вузлів, судин, щільних новоутворень.

З її допомогою виявляють:

 • патології кісткової тканини, травми, ушкодження;
 • каміння в органах сечовидільної системи;
 • захворювання органів грудної клітки – легень, серця, черевної порожнини (порожнисті органи – шлунок, кишечник, жовчний міхур);
 • крововиливи у головному мозку;
 • онкологічні захворювання.

Магнітно-резонансна томографія ефективніша при дослідженні м'яких тканин, рідин.

Її призначають для діагностики:

 • стану м'язів, хрящів та інших м'яких структур, у тому числі виявлення пухлинних процесів на ранніх стадіях, метастазів;
 • порушень кровообігу, судинних патологій;
 • гематом, абсцесів;
 • захворювань головного та спинного мозку;
 • суглобових патологій;
 • органів малого таза.

Для більшої інформативності в обох методах, МРТ та КТ, використовується контрастне посилення – внутрішньовенне введення спеціальної речовини. При МРТ це препарати на основі гадолінію, при КТ – йодовмісні речовини. Процедуру з контрастом зазвичай призначають для візуалізації ділянок із новоутвореннями, при дослідженні головного, спинного мозку, нервової тканини, лімфатичних та кровоносних судин, порожнистих органів.

МРТ та КТ: протипоказання

Принцип дії апаратів МРТ та КТ також впливає на характер протипоказань.

КТ – променева діагностика, з цим пов'язані обмеження щодо її застосування:

 • не рекомендується при вагітності, лактації та у дитячому віці;
 • вимагає дотримання мінімальних термінів між дослідженнями: у плановому порядку це 6-12 місяців, за життєво важливими показниками – 2-12 тижнів.

Якщо проводиться КТ з контрастуванням, протипоказанням є алергія на йод, порушення згортання крові, патології щитовидної залози, тяжкі захворювання серця, печінки та нирок.

МРТ пов'язана з впливом сильного електромагнітного поля, тому процедура протипоказана пацієнтам з імплантованими в тіло:

 • феромагнітними металевими предметами (протези, сталеві пластини, скоби, судинні кліпси, уламки);
 • незнімними приладами (кардіостимулятори, імпланти середнього вуха).

Водночас, МРТ дозволяється проводити дітям та вагітним (за винятком першого триместру), у будь-яких кількостях, необхідних для діагностики та моніторингу ефективності лікування. При МРТ із контрастуванням протипоказанням є алергія на гадоліній (зустрічається дуже рідко), гостра ниркова недостатність, тяжкі патології печінки, вагітність.

Загальні обмеження для проведення процедур МРТ та КТ (пов'язані зі схожою конструкцією та габаритами томографів):

 • Вага пацієнта – понад 120 кг.
 • Тяжкі форми клаустрофобії, неможливість збереження нерухомості (в середньому при МРТ потрібно лежати нерухомо в замкнутому просторі до 30 хвилин, при КТ – до 10 хвилин).

МРТ та КТ виконують одне завдання – дослідження організму та постановка діагнозу. Методи добре доповнюють один одного, але іноді доцільно вибрати певний вид діагностики. Який з них краще застосувати в тому чи іншому випадку, вирішує лікар, виходячи з анамнезу.

Чи була корисною
для вас ця інформація?

4,7 (183 голоси)

Автор статті:

Шамова Татьяна Александровна

Автор статті:

Шамова Тетяна Олександрівна

Лікар-рентгенолог вищої категорії

Потрібна допомога?

Ми Вам зателефонуємо