1Вам потрібна допомога?
Записатись на огляд
Demo

Гострий панкреатит - симптоми, лікування

Острый панкреатит - симптомы, лечение
Острый панкреатит - симптомы, лечение

ТОЧНА ДІАГНОСТИКА

БІЛЬШЕ 14 РОКІВ ДОСВІДУ

РЕЗУЛЬТАТ У НАЙКОРОТШІ ТЕРМІНИ

КВАЛІФІКОВАНІ ФАХІВЦІ

Що таке гострий панкреатит?

Гострий панкреатит - це дуже небезпечна патологія, в основі якої лежить повне або часткове самоперетравлювання (некроз) підшлункової залози.

Лікарі Терапія

Фещук Елена Александровна
Фещук
Олена Олександрівна
Лікар-кардіолог вищої категорії, лікар-терапевт
Примак Ирина Анатольевна
Примак
Ірина Анатоліївна
Старша медична сестра
Козак Наталья Александровна
Козак
Наталія Олександрівна
Медична сестра
Квитка Олеся Николаевна
Квітка
Олеся Миколаївна
Медична сестра
Глушак Римма Андреевна
Глушак
Рімма Андріївна
Медична сестра
Тарасова Мария Анатольевна
Тарасова
Марія Анатоліївна
Медична сестра-акушерка

Ціни на послуги

Код Назва послуги Ціна Де роблять
2005
Прийом лікаря-терапевта

Прийом лікаря-терапевта

500 грн.
ул. М. Максимовича 10
52
УЗД черевної порожнини + доплер

УЗД органів черевної порожнини (печінка, гепатобіліарна система, підшлункова залоза, селезінка) + кольорове/енергетичне допплерівське картування

470 грн.
ул. Владимирская 81-А
ул. М. Максимовича 10
ул. А. Малышко 39
118
УЗД органів позаочеревинного простору + доплер

УЗД органів позаочеревинного простору (нирки, наднирники) + кольорове/енергетичне допплерівське картування

400 грн.
ул. Владимирская 81-А
ул. М. Максимовича 10
ул. А. Малышко 39
196
Онкомаркер підшлункової залози, жовчного міхура (СА19-9) 1 день

Онкомаркер підшлункової залози, жовчного міхура (СА19-9)

150 грн.
ул. Владимирская 81-А
ул. М. Максимовича 10
пр-т В. Маяковского 70
ул. А. Малышко 39
64
Загальний розгорнутий аналіз крові (22 параметри, ШОЕ, формула) 1 день

Загальний розгорнутий аналіз крові (22 параметри, ШОЕ,лейкоцитарна формула)

140 грн.
ул. Владимирская 81-А
ул. М. Максимовича 10
пр-т В. Маяковского 70
ул. А. Малышко 39
Показати весь список послуг

Панкреатит розвивається тоді, коли відбувається запалення підшлункової залози, так як саме вона відповідає за вироблення ферментів травлення, інсуліну, якщо його не буде вистачати, то може розвинутися цукровий діабет. Коли йде запальний процес в підшлунковій, настає серйозна інтоксикація організму людини, простими словами організм отруює сам себе, це дуже небезпечно для життя. У медицині виділяють 2 форми - гострий і хронічний панкреатит. Відрізняються вони тим, що в разі гострої форми, функція підшлункової може бути відновлена, хронічну форму до кінця вилікувати не можна.

Гострий панкреатит

Гострий панкреатит - це дуже небезпечна патологія, в основі якої лежить повне або часткове самоперетравлювання (некроз) підшлункової залози. В підшлунковій виробляються основні ферменти, які беруть участь у розщепленні білків / жирів / вуглеводів. Якщо функція підшлункової в нормі, то ферменти не активні, а активуються тільки тоді, коли потрапляють в просвіт кишки. Активаторами панкреатичних ферментів є жовч і кишковий сік. При гострому панкреатиті йде активація ферментів в самому органі. Ферменти руйнують тканинні структури підшлункової. Залежно від наявності та поєднання тих чи інших факторів, лікарі поділяють гостре захворювання підшлункової по типу:

 1. Харчового і алкогольного походження.
 2. Біліарний.
 3. Гастрогенний.
 4. Панкреатит судинного (ішемічного) походження.
 5. Інфекційний.
 6. Токсико-алергічний.
 7. Природжений.
 8. Травматичний і післяопераційний.

В незалежності від походження, клінічна картина хвороби протікає однотипно.

Причини гострого панкреатиту

Причини, за якими може розвинутися патологія наступні:

 1. Сильне отруєння спиртними напоями.
 2. Каміння в жовчному міхурі.
 3. Запалення в дванадцятипалій кишці.
 4. Серйозна травма.
 5. Тривалий прийом медикаментів.
 6. Спадкова схильність.
 7. Збій в обмінних процесах.
 8. Патології сполучних тканин.
 9. Операція на шлунку, жовчовивідних шляхах.
 10. Ендоскопічна ретроградна холангіопанкреатографія.
 11. Інфекції, такі як - вірусний гепатит С, В, епідемічний паротит.
 12. Аскаридоз, також може стати причиною патології.
 13. Звуження протоку підшлункової.
 14. Збій гормонального фону.
 15. Проблеми з судинною системою.

Що відбувається при панкреатиті? Якщо підшлункова залоза здорова, вона виробляє неактивні ферменти, які надходять в дванадцятипалу кишку, потім в підшлункові протоки і жовчний протік. Коли відбувається закупорка каменів в жовчному протоці, підвищується тиск в органі, через це порушується відтік жовчі, ферменти активізують завчасно, вони вже не беруть участь в процесі перетравлювання їжі, а починають впливати на стан самого органу. Так розвивається гостре запалення. Лікування гострий панкреатит вимагає негайного. Терапія проводиться в лікарні, під наглядом медичного персоналу.

Симптоми гострого панкреатиту

Симптоми розвиваються яскраво - найсильніший біль у верхній частині живота, він залежить від того, де локалізувався ураження. Якщо проблеми з головкою, больовий синдром розвивається в правому підребер'ї і в верхній частині живота. Коли уражений хвіст і тіло, больовий синдром спостерігається в лівому підребер'ї, може віддавати в спину. Якщо орган уражений повністю, больовий синдром носить оперізуючий і постійний характер.

Не рідко патологія загострюється через нездорове харчування, при цьому може бути сильна блювота з жовчю. Ще один симптом гострого панкреатиту - нестерпна нудота. Людині може стати погано навіть після того, як вона вип'є трохи води.

Увага! Блювота в даному випадку буде без вмісту шлунка. При захворюванні може розвинутися метеоризм. Відбувається сильне здуття живота.

У людини може спостерігатися така клініка:

 1. Стрімко погіршується стан.
 2. Шкірні покриви стають блідими, землистого відтінку.
 3. Шкірні покриви і склери мають жовтий відтінок.
 4. Шкіра стає вологою.
 5. Частішає пульс.
 6. Стрімко падає АТ.
 7. Скорочується обсяг крові, вона стає густою.
 8. Може порушитися мікроциркуляція, на обличчі почнуть проявлятися цианотичні плями.
 9. Дрібні крововиливи можна помітити біля пупка.

Живіт роздувається особливо у верхній частині, коли до нього торкаєшся, може розвинутися сильний больовий синдром. Біль посилюється, при глибокій пальпаціяї.

Діагностика гострого панкреатиту

Діагностика захворювання повинна проводитися в хорошому медичному центрі, кваліфікованим лікарем. Дуже важливо здати загальний аналіз крові, при даній хворобі збільшується рівень лейкоцитів, кров стає густою, тому відбувається зневоднення організму. Також слід здати біохімію, при гострому панкреатиті збільшується рівень:

 • трипсину;
 • амілази;
 • ліпази.

 

 

Гострий панкреатит - симптоми, лікування - фотографії

omega
omega
omega
omega
omega

Значно знижується рівень Са, це сигналізує про розвиток некрозу, чим менше кальцію, тим важче стан підшлунковій залозі. Можуть збільшуватися трансамінази печінки - AST, ALT, це говорить про те, що уражена печінка. У хворого може бути збільшено кількість білірубіну в крові. Пацієнт обов'язково повинен здати аналіз сечі, так як в урині виявляють амілазу.

При діагностуванні гострого панкреатиту застосовують інструментальні методи обстеження. Призначається радіографія, для виявлення в легенях застійного запалення. Рідина накопичується в плевральній порожнині, стрімко може обмежитися рухливість діафрагми, при цьому спостерігається високий тиск всередині очеревини. Кишечник може роздутися. Надійним способом діагностування є ультразвукове дослідження. За допомогою нього, можливо, дізнатися про стан органу, розміри підшлункової, наявності рідини в очеревині, про стан печінки, стан жовчних шляхів. В якості додаткового обстеження може бути призначена фіброгастродуоденоскопія, це коли досліджується шлунок на наявність виразки. За допомогою ангіографії роблять перевірку стану судин підшлункової залози. Томографія використовується для дослідження органу на зрізах. Очеревину обстежують за допомогою лапароскопічного методу.

Лікування гострого панкреатиту

Терапія гострої форми патології проводиться в хірургічному відділенні. Пацієнтів з тяжкими формами і з ускладненнями захворювання розміщують в реанімаційному відділенні. Якоїсь універсальної схеми терапії немає: на цю тему щорічно випускаються нові монографії, журнальні статті, методички і т.п. Лікування завжди призначається в індивідуальному порядку. Менша кількість терапевтичних заходів призначається пацієнтам з легким панкреатитом, більше - хворим з ускладненнями.

Лікувальна тактика при гострому панкреатиті може бути наступного плану:

 1. Головними терапевтичними завданнями при патології даного виду є обмеження некрозу в ураженому органі і боротьба з інтоксикацією в організмі.
 2. Досягнення основних терапевтичних завдань проводиться як щадними, так і хірургічними способами. При цьому в ранній (ферментній) стадії патології найбільш ефективні консервативні способи виведення отрути з організму. Застосовується форсований діурез або іншими словами промивка через парний орган. Також використовується промивання кишечника і очеревини, плазмаферез і гемосорбція (пряме очищення крові). Якщо діагностовано гнійне ускладнення, то застосовується хірургія.
 3. Лікування буде більш ефективним, якщо воно почнеться якомога раніше. Особливо, якщо у людини гострий панкреатит середньої і важкої форми. А ось терапія легких форм не така проблематична.
 4. Частіше за інших призначаються медикаменти, які знижують панкреатичну секрецію, також застосовуються антиферментні препарати. У комплексі призначаються медикаменти, які гальмують функцію органу, також лікар виписує гормональні препарати травного тракту. І природно лікування не обходиться без прийому антибактеріальних препаратів. Схему і курс призначає лікуючий лікар.
 5. Обов'язково потрібно дотримуватися спеціальної дієти, як під час лікування в стаціонарі, так і після виписки додому. Дотримання дієти приносить полегшення і сприятливо діє на підшлункову залозу.

Терапія після виписки має на меті профілактики рецидивів гострого панкреатиту.

 

Корисна інформація

Что делать если плохие анализы мочи

Що робити якщо погані аналізи сечі

Боли в спине и шее при сидячей работе

Біль у спині та шиї при сидячій роботі

Чего нужно избегать после лечения эрозии шейки матки

Чого потрібно уникати після лікування ерозії шийки матки

Боли в спине показатель протрузии?

Біль у спині - ознака протрузії?

Чем опасен холецистит при беременности

Чим небезпечний холецистит при вагітності

Чем опасен токсоплазмоз?

Чим небезпечний токсоплазмоз?

Чем опасен трихомониаз?

Чим небезпечний трихомоніаз?

Чем опасна аденовирусная инфекция

Чим небезпечна аденовірусна інфекція

Дієта при гострому панкреатиті

Ніяке лікування не буде ефективним, якщо не дотримуватися спеціальної дієти. Спочатку на 5 день пацієнтам призначають голод, причому з 2-ої доби - рясне пиття лужної негазованої мінеральної води (2 л на добу). З 5-го дня можна їсти не густі каші, а потім раціон повинен складатися з невеликої за обсягом, але висококонцентрованою і делікатної їжі.

Допускається сирний продукт, до 0,2 кг в день, вершки 10% до 50 мл, мед до 50 грам і котлети на пару. Не заборонені банани, йогурт, не наваристі бульйони, відварена риба не жирних сортів, слабосолоні сири, хліб з маслом.

Заборонено їсти сирі овочі, густі, концентровані бульйони, гостру їжу, прянощі, смажене, пити міцну каву, їсти ковбасні вироби, яйця, молочну продукцію і кислу кефірну продукцію. Не можна спиртні напої і тютюн. Після виписки необхідно дотримуватися такого дієтичного харчування протягом 90 днів (легкі форми) і до 12 місяців (важка форма).

До якого лікаря звернутися?

Гострий панкреатит - це запальний процес в підшлунковій, який протікає дуже важко і вимагає стрімкого втручання лікаря. Звертатися до фахівця при панкреатиті слід відразу ж після того, як розвинулася негативна симптоматика. Вузьким фахівцем, який займається лікуванням патології, є лікар-хірург. Для того щоб призначити ефективну терапію, лікар проводить ретельне обстеження пацієнта, і з'ясовує причини розвитку захворювання.

 

До кого звертатися з нападом хвороби? Не завжди, виходить, досягти постійної ремісії, так як орган через деякий час все одно втрачає свою працездатність навіть з підтримуючою терапією. Відповіддю на запитання, який лікар займається лікуванням патології в гострій фазі, буде - хірург. Часто госпіталізація при загостренні не потрібноа, але якщо клінічні прояви яскраві, то слід розмістити хворого в поліклініку для цілодобового спостереження за станом пацієнта. Щоб призначити терапію лікарю-хірургу потрібно вірно діагностувати хворобу.

Важливо точно зрозуміти, що саме треба лікувати - гострий панкреатит або загострення хронічної патології. Для цього необхідно якісно вивчити анамнез, уточнити, чи була раніше подібна симптоматика. Характерною особливістю загострення хронічного панкреатиту є те, що клініка протікає слабкіше, ніж при гострій формі.

Хто лікує ускладнення захворювання? Залежно від ускладнення, яке розвинулося потрібно звертатися до різних лікарів:

 • При шоці, який стався в наслідок гострого панкреатиту, терапією займається лікар-реаніматолог.
 • Лікар-реаніматолог також займається лікуванням гострої ниркової і печінкової недостатності, яка розвивається через інтоксикацію організму.
 • Якщо розвинувся тромбоз через продукти метаболізму і порушення поводження крові в лікуванні бере участь судинний хірург.
 • Механічна жовтяниця вимагає втручання лікаря-гастроентеролога.
 • Лікуванням кіст і псевдокіст займається лікар-хірург.

Проводити терапію гострого панкреатиту слід відразу, як тільки з'явилися перші симптоми захворювання. Це дозволить запобігти розвитку можливих ускладнень, які часто можуть стати причиною інвалідності.