Замовити аналізи на COVID-19 в Омега-Київ

онлайн-запис в МЦ Омега-Київ1Вам потрібна допомога?
Записатись на огляд
Demo

Радикулопатія

Що таке радикулопатія?

Радикулопатія - це хвороба, пов'язана безпосередньо з опорно-руховою системою. Захворювання складне і при виникненні позбутися від нього не так просто, як може здатися на перший погляд.

Лікарі Неврологія

Тернопольский Сергей Петрович

Тернопольський
Сергій Петрович

Лікар-невропатолог першої категорії, лікар-вертебролог

Волынская Людмила Александровна

Волинська
Людмила Олександрівна

Лікар-невропатолог першої категорії, лікар-вертебролог, лікар-рефлексотерапевт

Миненко Татьяна Викторовна

Міненко
Тетяна Вікторівна

Лікар-невропатолог

Примак Ирина Анатольевна

Примак
Ірина Анатоліївна

Старша медична сестра

Козак Наталья Александровна

Козак
Наталія Олександрівна

Медична сестра

Гавришкевич Елизавета Сергеевна

Гавришкевич
Єлизавета Сергіївна

Медична сестра

Попова Дина Владимировна

Попова
Діна Володимирівна

Медична сестра

Ціни на послуги

Код Назва послуги Ціна Де роблять
2001
Прийом лікаря невролога (консультація, огляд)

Прийом лікаря невролога (консультація, огляд)

450 грн.
вул. М. Максимовича 10
вул. А. Малишка 39
2002
Повторний прийом лікаря невролога (консультація, огляд)

Повторний прийом лікаря невролога (консультація, огляд)

350 грн.
вул. М. Максимовича 10
вул. А. Малишка 39
2131
Електрофорез БТЛ

Електрофорез БТЛ

150 грн.
вул. М. Максимовича 10
2204
Масаж голови

Масаж голови (20 хв.)

100 грн.
вул. М. Максимовича 10
3
Розпис схеми лікування ( консультація + схема лікування)

Консультація фахівця і складання плану лікування, яке включає в себе набір процедур (фізіотерапія, ін'єкції, крапельниці, прийом медикаментів, призначення контрольних аналізів, оперативні втручання, післяопераційні процедури, і т. д.).

700 грн.
вул. Володимирська 81-А
вул. М. Максимовича 10
Показати весь список послуг

Радикулопатія - це хвороба, пов'язана безпосередньо з опорно-руховою системою. Захворювання складне і при виникненні позбутися від нього не так просто, як може здатися на перший погляд.

Фактори ризику

Є певні чинники ризику, здатні привести до радикулопатії і це люди, у яких сфера діяльності безпосередньо пов'язана з постійними і надмірними навантаженнями на хребет. До них можна віднести людей, що займаються важкою фізичною працею, причому це може бути, як спорт, так і професійна діяльність. Особливо схильні до цієї хвороби ті, хто має безпосереднє відношення до контактного виду спорту. Захворювання це може бути спадковим, а тому якщо у родичів, особливо по лінії батька і матері одночасно є такий діагноз, то потрібно бути максимально обережними.

У порожнині хребта з абсолютно різних причин відбувається здавлювання нервових корінців, що сприяє розвитку запальної реакції або до больового синдрому в тому місці, де розташований нерв і нервові волокна. Є і ще ряд факторів, які можуть спровокувати утворення радикулопатии. До них відносять наявність:

 • інфекційних захворювань;
 • порушення в обміні речовин;
 • переохолодження;
 • хронічного стресу.

Причини

Як вже було сказано, за рахунок постійного тиску на нервовий корінець, розташований всередині хребта, або якщо бути точнішим, то його каналів, виникає ураження цього корінця, що і називається радикулопатією. Є певні причини виникнення цього захворювання, які впливають на симптоми прояву і природно на лікування, яке повинно призначатися лікарем.

Серед  причин, які найчастіше виявляються виділяють наявність:

 • грижі в міжхребцевих дисках;
 • кісткових змін в області поперекового і шийного відділу, якщо виставлені такі діагнози, як ревматоїдний артрит або остеоартроз;
 • краціноматозного процесу;
 • уражень в спинному мозку, що може проявлятися у вигляді не просто дисфункції спинного мозку, а саме корінцевого симптому;
 • діабету;
 • ураження нервових корінців через грибок, наприклад, гістоплазмоз і спірохетозу;
 • герметичної інфекції.

Види радикулопатии

Причини, симптоми і лікування радикулопатії залежить і від того, яка саме форма захворювання проявляється. Є певна класифікація, за допомогою якої лікарі можуть виставити не тільки точний діагноз, але і підібрати певну терапію.

В основному радикулопатия класифікується виключно по тому, в якому місці вона розташована. Виділять 3 види.

 1. Радикуліт попереково-крижового відділу, що є найбільш поширеною формою. У свою чергу він має кілька підвидів. А саме: простріл або люмбаго, а також ішіас і люмбоишиалгія. Перший проявляється у вигляді гострого болю, другий у вигляді больових відчуттів в області ніг і сідниць, а третій є комбінуванням попередніх двох.
 2. Радикуліт шийного відділу стоїть на другому місці за частотою діагностування і локалізується безпосередньо в області шиї.
 3. Є шийно-грудний радикуліт, який можна зустріти дуже рідко, так як грудина є нерухомою частиною тіла на відміну від хребта.

Симптоми радикулопатії

Якщо запалюється корінцевий відросток або іншими словами утворюється радикулопатія, то біль може протягом тривалого часу бути зовсім слабим, що природно не помічає сам хворий або ж списує на м'язове перенапруження. Є ряд характерних ознак, за допомогою яких можна поставити точну форму радикулопатії і методи лікування, щоб знизити больовий синдром і постаратися вивести проблему з організму.

 1. При радикулопатії шийного відділу біль локалізується в м'язі трапецієподібної форми і плечовій області. Цілком можливо те, що больові відчуття будуть віддавати в великий палець руки, і там же починається поступова втрата чутливості, ослаблення біцепсів руки і відсутність можливості щільно братися рукою за предмети. Іншими словами, слабшає функція плечового відділу.
 2. Якщо біль локалізується в грудині, то відчуття починають виникати в області плечового суглоба, в пахвовій западині, а також віддає в середній палець руки і призводить до слабкості трицепса, зниження тріцепітальних рефлексів. Больові відчуття мають оперізуючий характер.
 3. Радикулопатия поперекового відділу проявляється в виді больових відчуттів в області сідниць, задньої і бічної частини стегнового суглоба, а також віддає в ікри і велику гомілкову кістку. Втрачається чутливість голеностопа і дорсальної поверхні стопи.
 4. Якщо уражається крижовий відділ, то виникають болі на ногах з заднього боку, на сідницях. Можливе виникнення слабкості в такій частині литкового м'яза, як медійна головка, що  призводить до порушення підошовних згинань, випадання ахіллового рефлексу і втрати чутливості на литках з бічних сторін і на стопі.

Ті м'язи, які мають безпосередній контакт з ураженими корінцями  починають поступово атрофуватися з утворенням фаскцікуляціі. За рахунок ураження чутливих нервових корінців може початися порушення в чутливості по дерматомам. Крім цього, починається ослаблення або зовсім відсутність сегментарного глибокого сухожильного рефлексу.

Болі можуть посилюватися при пересуванні, що призводить до сильного тиску на корінці за рахунок субарахноїдального простору.

Радикулопатия
Радикулопатия
Радикулопатия
Радикулопатия
Радикулопатия
Радикулопатия

Діагностика

Якщо виникають ознаки запалення корінця в каналах хребта, то потрібна діагностика, причому її проводить, тільки досвідчений фахівець, після чого можна буде виявити причину утворення радикулопатії і найголовніше призначити методи лікування.

Як правило, потрібне проведення:

 • КТ;
 • МРТ.

Досліджується саме уражена область, на предмет виявлення точного місця локалізації. Якщо присутні множинні ураження, то потрібно проведення мієлографії. Те, місце, яке буде діагностуватися, вказує сам пацієнт і, посилаючись на його відчуття, призначаються конкретні процедури. Якщо не вдається визначити ступінь тяжкості ураження, то додатково проводиться ЕМГ, але вона не надає можливості виявити причину виникнення захворювання.

У тому випадку, коли за рахунок нейровізуалізації немає можливості виявити структурні патології, і щоб виключити причину запалення і інфекції потрібен аналіз ЦСР, а якщо є підозра на наявність діабету, то забір крові робиться на голодний шлунок.

Методи лікування радикулопатії

Як тільки є ознака того, що в організмі виникає радикулопатія, потрібно звернення не просто до фахівця, а саме до невропатолога. Лікування здійснюється консервативним методом, але якщо не буде належного ефекту, то цілком можливо оперативне втручання.

Якщо виявляється гостра форма цього захворювання, то потрібно забезпечити повне знерухомлення протягом 5 діб, як мінімум. Ця форма хвороби повинна спостерігатися лікарем і тому краще провести госпіталізацію. Як правило, лікування включає в себе:

 • магнітотерапію;
 • постізометричну релаксацію;
 • електрофорез.

Ці способи допомагають поліпшити кровообіг в м'язових тканинах і повністю у всьому організмі, а також пом'якшити больові відчуття в області постраждалого нерва. При зниженні больового синдрому підвищується провідність кожного нервового імпульсу. Дуже корисно проводити сеанси мануальної терапії, а також лікувальні масажі. Оптимальним варіантом вважається 15 сеансів і перерва між кожним курсом приблизно в 1 місяць. При загостренні особливо ефективною вважається голкорефлексотерапія.

При лікуванні радікулотерапіі проводиться вплив не тільки зовнішній, наприклад, фізіотерапія та голкотерапія, але  потрібно стежити ще і за харчуванням. Воно повинно бути:

 • дробним;
 • без алкоголю;
 • без газованих напоїв;
 • без гострої і копченої їжі;
 • без солодкого і мучного.

Обмежується навіть кількість свіжих овочів, так як бажано споживати ті, які пройшли парову обробку. Крім цього, в їжу повинні надходити м'ясо, птиця, риба у відвареному або тушкованому вигляді. Якщо стійкий больовий синдром не може бути знятий за рахунок консервативного методу лікування, потрібне хірургічне втручання у вигляді декомпресії нервових корінців, які виявилися запаленими.

Дана хвороба не може повністю бути усунена тільки за рахунок застосування медикаментів, так як з їх допомогою проводиться тільки купіювання больового синдрому радикулопатії і не більше. Щоб зробити більш серйозні дії на шляху до одужання буде потрібно зробити ще ряд певних заходів, та й ліки будуть дуже важливими для загальної терапії.

 1. Щоб провести зниження больового синдрому, знизити активність розростання запалення і набряклість потрібно приймати протизапальні препарати, що обов'язково мають знеболювальну дію.
 2. Щоб розслабити спазмовані скелетні м'язи використовують міорелаксанти.
 3. Цілком можливо призначення антидепресантів, снодійних та седативних препаратів, якщо у хворого радикулопатією присутня яскраво виражена збудливість нервової системи.
 4. В особливо важких випадках потрібне застосування наркотичних анальгетиків, але тільки під контролем лікаря.
 5. В якості препаратів місцевого застосування підійде крем або гель, що відноситься до групи НОВП, а також мазі із зігріваючим ефектом. Щоб вони якомога краще всмоктувалися, варто наносити їх з легким масажем.

Дуже корисно проведення лікувальної фізкультури. Як вже було сказано раніше, хворому на радикулопатію потрібен повний спокій, проте лікувальна фізкультура призначається вже після того, як зняті різкі і гострі болі і запальний процес. Вона потрібна для відновлення нормальної рухливості опорно-рухового апарату.

Лікувальна гімнастика є свого роду і профілактикою, і лікуванням, так як якщо є схильність до радикулопатії, то виключати цей вид терапії ніяк не можна. Лікувальну гімнастику проводять переважно в ранкові години і бажано протягом усього життя.

 

При прояві або наявності спадковості до радикуліту потрібно виконувати такі вправи, як:

 • нахили;
 • повороти головою;
 • погойдування тулубом з боку в бік.

Кожен рух має бути повільним, акуратним і тільки з правильною поставою. Крім цього, є ряд ізометричних вправ, до яких відносять перешкоджання руками поворотам голови в будь-яку зі сторін. Якщо є корінцевий синдром, то допустимо і навіть корисно буде проводити поступове розтягування спини, для чого потрібно лягти на рівну поверхню, бажано на підлогу, згинати коліна і підтягувати їх до області грудини, обхоплюючи стегнову частину руками. Таких рухів можна робити по 10 разів за сеанс, здійснюваний щоранку.

Для того щоб зняти напругу з нервових закінчень поперекового відділу слід дотримуватися скручування в лежачому положенні, причому саме на спині. Крім цього, потрібно робити прогинання і вигинання попереком. Головне не перестаратися, щоб не допустити загострення або більш серйозних проблем зі здоров'ям.

Якщо не лікувати радикулопатію на ранніх стадіях прояви, то вона може набути хронічного характеру, що негативно позначається на загальному стані і в першу чергу на місці, в якому буде локалізована проблема. Серед найнебезпечніших наслідків відзначають параліч кінцівок або порушення в роботі органів, розташованих поруч із запаленням корінців.

Варто зауважити, що кращим лікуванням будь-якого захворювання служить його профілактика. Теж саме можна сказати і про радикулопатии. Як тільки починають проявлятися перші ознаки цієї хвороби, пацієнт повинен бути забезпечений негайним спокоєм, бажано практично повністю знерухомити його. Фахівці радять лягати на спину і згинати коліна, але не сильно, а під ступні підкладати валик невеликого розміру, щоб ноги були вище рівня всього тіла.

Саме обмежена активність дозволить знизити больові відчуття, особливо якщо вони яскраво виражені. Лежаче стан потрібно підтримувати протягом усього часу, поки протікає гостра фаза. Це допоможе уникнути погіршення стану. Місце локалізації болю можна зігрівати, для чого використовують:

 • грілку;
 • сіль;
 • парафін;
 • мазі з зігріваючою дію.

Спочатку лікування початкової стадії радикуліту починається саме зі зниження болю і спазмів, а вже потім потрібні препарати, щоб зняти запалення. Лікарі настійно не рекомендують при прояві симптомів радикулопатії і тим більше загостреної форми починати лікування самостійно, так як без належної діагностики неможливо визначити ступінь розвитку хвороби і зокрема її форму. Є безліч захворювань, у яких цілком можливо прояв однакових симптомів з радикулопатією, а тому при лікуванні нібито запалення корінців в каналах хребта, можна погіршити справжню проблему, присутню в організмі.

Залежно від складності випадку, радикулопатія може лікуватися в стаціонарі, особливо якщо крім неї є інші захворювання, наприклад, хронічного або інфекційного характеру.

Корисна інформація

Боли в спине и шее при сидячей работе

Біль у спині та шиї при сидячій роботі

Чего нужно избегать после лечения эрозии шейки матки?

Чого потрібно уникати після лікування ерозії шийки матки?

Боли в спине – показатель протрузии?

Біль у спині – ознака протрузії?

Чем опасен холецистит при беременности?

Чим небезпечний холецистит при вагітності?

Чем опасен токсоплазмоз?

Чим небезпечний токсоплазмоз?

Чем опасен трихомониаз?

Чим небезпечний трихомоніаз?

Чем опасна аденовирусная инфекция?

Чим небезпечна аденовірусна інфекція?

Чем опасна ОРВИ при беременности?

Чим небезпечне ГРВІ при вагітності?

САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ ЗАШКОДИТИ ВАШОМУ ЗДОРОВ`Ю