Замовити аналізи на COVID-19 в Омега-Київ

онлайн-запис в МЦ Омега-Київ1Вам потрібна допомога?
Записатись на огляд
Demo

Що таке ожиріння?

Ожиріння - це захворювання, при якому відбувається патологічне збільшення жирових прошарків людського організму. Супроводжується даний стан швидким збільшенням маси тіла.

Лікарі Ендокринологія

Бигун Неля Ананьевна

Бігун
Неля Ананівна

Лікар-ендокринолог вищої категорії

Бигун Мария Вадимовна

Бігун
Марія Вадимівна

Лікар-ендокринолог

Примак Ирина Анатольевна

Примак
Ірина Анатоліївна

Старша медична сестра

Козак Наталья Александровна

Козак
Наталія Олександрівна

Медична сестра

Гавришкевич Елизавета Сергеевна

Гавришкевич
Єлизавета Сергіївна

Медична сестра

Попова Дина Владимировна

Попова
Діна Володимирівна

Медична сестра

Ціни на послуги

Код Назва послуги Ціна Де роблять
17
Прийом лікаря ендокринолога з рекомендаціями

Прийом лікаря ендокринолога з рекомендаціями

450 грн.
вул. Володимирська 81-А
вул. А. Малишка 39
92
Тироксин вільний (FТ4) 1 день

Тироксин вільний (FТ4)

150 грн.
вул. Володимирська 81-А
вул. М. Максимовича 10
пр-т В. Маяковського 70
вул. А. Малишка 39
376
Тироксин загальний (Т4) 1 день

Тироксин загальний (Т4)

150 грн.
вул. Володимирська 81-А
вул. М. Максимовича 10
пр-т В. Маяковського 70
вул. А. Малишка 39
369
Трийодтиронін вільний (FТ3) 1 день

Трийодтиронін вільний (FТ3)

150 грн.
вул. Володимирська 81-А
вул. М. Максимовича 10
пр-т В. Маяковського 70
вул. А. Малишка 39
93
Трийодтиронін загальний (Т3) 1 день

Трийодтиронін загальний (Т3)

150 грн.
вул. Володимирська 81-А
вул. М. Максимовича 10
пр-т В. Маяковського 70
вул. А. Малишка 39
Показати весь список послуг

Питання - відповідь

Як визначити ступінь ожиріння?

Виявлення ступеня патології обов'язкове. Класифікація ступенів ожиріння необхідна для правильної постановки діагнозу. Також, виходячи зі ступеня призначають ефективне лікування, в тому числі гормональне.

Для визначення необхідно знати: вагу і зріст людини. Для підрахунку потрібно дані ваги в кг розділити на квадрат даних зростання (в м). Наприклад: зріст 158 см = 1,58 м, вага 125 кг. Отримуємо: 125: (1,58х1,58)

Прийнято виділяти 3 ступеня. Залежно від них варіюються ознаки патології.

Який нормальний індекс маси тіла?

Індекс МТ - важливий показник в діагностуванні ожиріння. Виділяють п'ять різновидів ІМТ:

 • Звичайний - він становить 18,5-24,9 пунктів.
 • Підвищений від 25 до 29,9. На даному етапі слід починати стежити за споживаними калоріями і способом життя.
 • Високий: 30 - 34,5. У діагнозі буде стояти ожиріння 1 ступеня.
 • Дуже високий починається з 35 і закінчується на 39,9. Дорівнює 2 ступеню.
 • Надмірно високий з 40 пункту і більше.

При підозрі на надлишкову вагу, особливо у дітей, необхідно звернутися до лікаря. Це пов'язано з тим, що при високих показаннях ІМТ у пацієнта спостерігаються фізичні зміни, біль в суглобах і кістках.

Ожиріння і чим воно загрожує

На сучасному етапі розвитку, людство все більше сил віддає на те, щоб задовольнити свої бажання і потреби. Одним з таких бажань є вживання смачною ситної їжі, яка часом далека від корисної. Все це призводить до того, що міста заповнюють люди із зайвою вагою. Це біда не обійшла стороною і Київ.

З цієї причини, необхідно мати більше інформації про те, що таке ожиріння, які причини призводять до його виникнення і як слід правильно проводити його лікування і профілактику.

Що таке ожиріння?

Ожиріння - це захворювання, при якому відбувається патологічне збільшення жирових прошарків людського організму. Супроводжується даний стан швидким збільшенням маси тіла.

Захворювання негативно впливає на весь організм, починаючи з внутрішніх органів і закінчуючи системою суглобів.

Виходячи з даних статистики, можна говорити про те, що надмірна вага частіше буває у жінок, ніж у чоловіків. Співвідношення приблизно 2/1 відповідно. Середній вік пацієнтів варіюється від 31 до 61 року.

Лікарі вважають дану патологію епідемією. Особливо це cnjceється жителів мегаполісів. Причини ожиріння можуть бути різними, методи позбавлення від зайвих кілограмів також різняться.

Варто сказати, що пацієнти, які страждають на ожиріння сильно схильні до ускладнень більшості захворювань, при цьому самі хвороби протікають довше звичайного.

Симптоми ожиріння

Симптоматика загальна для всіх типів хвороби. Різниця може спостерігатися в разі, коли при ожирінні страждає щитовидна залоза.

До загальних симптомів відносять:

 1. Патологічно великі відкладення жирової маси в області черевної порожнини, на рівні спини. Плечі також піддаються відкладенням жиру. Страждають стегна, боки і область малого таза. Паралельно з цим визначається недорозвиненість м'язів.
 2. Надлишок ваги за рахунок «запасання» організмом жиру.
 3. Зовнішній вигляд людини змінюється швидкими темпами. Насамперед з'являються складки на животі, які своїм виглядом нагадують фартух, що звисає вперед. Виражене друге підборіддя. Чоловіки нерідко страждають від хибної гінекомастії. В основі її виникнення зайві утворення жиру, а не розростання грудної залози. Стегна пацієнта з ожирінням мають специфічний вид. За рахунок цього ноги нагадують собою штани-галіфе.
 4. Розвиток гриж. Найчастіше це пупкова і/або пахова грижа.

Залежно від типу ожиріння і стадії його розвитку до переліку класичних симптомів можуть додаватися специфічні ознаки.

Причини появи ожиріння

В основі хвороби найчастіше стоїть наявність великої кількості калорій. Тобто в їжу вжито більше, ніж витрачено. У 90% випадків саме ця причина провокує розвиток ожиріння.

Іншою причиною може стати зміна обміну речовин в організмі - 20% хворих.

Причини проблем з харчовою поведінкою можуть полягати в порушеннях регуляції гіпоталамо-гіпофізарної системи. Вона відповідає за поведінкові реакції. При різких збільшеннях активності гіпофіза і гіпоталамуса відзначається зниження вироблення соматотропного гормону і відбувається порушення метаболізму тиреоїдних гормонів.

Появі у людини ожиріння також сприяють чинники розвитку:

 1. Пасивний спосіб життя: мінімум рухів, відсутність спорту і прогулянок на свіжому повітрі, зниження фізичних навантажень.
 2. Порушення активності ферментних речовин, обумовлене генетичними збоями.
 3. Порушення харчової поведінки також є чинником, що сприяє появі зайвої ваги.
 4. Ендокринологія. А саме, її патології можуть виступити в якості провокуючого фактора.
 5. Переїдання на фоні стресу психогенного характеру.
 6. Фізіологічні процеси такі, як вироблення грудного молока і годування, період вагітності і клімактеричний період.
 7. Спровокувати розвиток ожиріння можуть  гормональні лікарські препарати та психотропні речовини.
 8. Хронічне недосипання і постійні стресові ситуації.

Нерідко такі фактори можуть призвести не тільки до проблем із зайвою вагою, але і до того, що у великій мірі страждає щитовидна залоза.

Класифікація ожиріння

Типи ожиріння виділяються на основі місця відкладень жирової тканини:

 • Андроїдний тип. Носить назву абдомінального ожиріння. Жирові прошарки в більшій своїй частині розташовуються вгорі тіла пацієнта. Даний тип небезпечний для життя. Люди з абдомінальної різновидом ожиріння схильні до розвитку артеріальної гіпертензії, виникнення цукрового діабету. Для життя загрозу несе серцево-судинний компонент. При такому виді ожиріння висока ймовірність інфаркту міокарда. Верхній тип жирових відкладень може привести до уражень в головному мозку, тобто до інсультів.
 • Нижній тип ожиріння зачіпає основну частину стегна і сідниці людини. Таку фігуру можна назвати грушоподібною. Більшою мірою вона притаманна жінкам. В цьому випадку погіршується стан опорно-рухової системи, виникають проблеми з хребетним стовпом. Нерідко розвивається венозна недостатність, що призводить до проблем з судинами ніг і подальшим розвитком набряків.
 • Ожиріння змішаного типу. Його можна назвати рівномірним, тому що в цьому випадку відкладення зайвої жирової тканини будуть розташовуватися і зверху, і знизу.
Ожирение
Ожирение
Ожирение
Ожирение

Лікування ожиріння

Найважливіше і складне - це знайти мотивацію для схуднення. Без сильного бажання самого пацієнта і його сили волі лікування ожиріння буде неефективним при будь-якому обсязі.

Способи лікування можуть бути різними. Як правило, це комплексний підхід до проблеми ожиріння:

 • На початку фахівцем відбувається підбір дієти, якої повинен буде дотримуватися пацієнт. На цьому етапі визначаються необхідні, в залежності від ступеня захворювання, види фізичних навантажень. У деяких випадках показаний лікувальний голод. Його призначають на строго обмежений час, при цьому людина повинна перебувати під постійним наглядом лікаря або дієтолога. В іншому випадку це може бути згубно для здоров'я.
 • Медикаменти амфетамінової групи. Застосування різних лікарських засобів показано в разі, коли дієтичні методи лікування ожиріння не роблять належного впливу на організм. Ще одним показанням до використання ліків є індекс МТ, що перевищує показник в 30 пунктів. Аденозин - засіб має жіромобілізуючий вплив на організм людини. Флуоксетин - препарат чинить антидепресивну дією на людину. Дозволяє скорегувати харчову поведінку. Сибутрамін - застосування лікарського засобу направлено на збільшення швидкості насичення. Це дозволяє зменшити обсяг споживаної їжі. Препарат Орлістат - його вплив характеризується зниженням всмоктування жирів в кишкової порожнини. Дані лікарські засоби повинні застосовуватися в певному дозуванні.
 • Хірургічні методи застосовуються в разі індексу маси більше 40 пунктів. Серед оперативних втручань найбільш популярні наступні: гастропластика вертикального типу, шлунковий бандаж і гастрошунтування шлунка.
 • У деяких випадках для поліпшення зовнішнього вигляду пацієнта фахівцями рекомендується видалення жирових прошарків шляхом ліпосакції.
 • Крім того, багатьом пацієнтам показано лікування ожиріння психотерапевтичними способами.

Слід пам'ятати, що деякі препарати мають свої протипоказання. З цієї причини всі типи терапії повинні бути призначені фахівцем, особливо гормональне лікування. Пацієнт повинен дотримуватися призначення.

Ускладнення при ожирінні

Як показують опитування, багато жителів великих міст вважають, що зайва вага відбивається тільки на зовнішньому вигляді і боротися з нею слід для того, щоб повернути собі колишню красу.

Насправді кожен зайвий кілограм чинить негативний вплив на стан внутрішніх органів, на кістки і суглоби:

 • Проблеми з психікою людини, що страждає на ожиріння не рідкість. Пацієнт стає дратівливим, різко негативно реагує на пропозицію лікування. Можуть бути істеричні стани.
 • Серцевий синдром при ожирінні виражається в ішемічній хворобі. Може провокуватися стенокардія та інфаркт міокарда. Крім того, проблеми з надлишковою вагою з високою ймовірністю призводять до серцевої недостатності.
 • З боку ендокринної системи проявляється діабет. Згідно зі статистичними даними пацієнтам ставлять діагноз 2 тип цукрового діабету.
 • Шлунково-кишковий тракт страждає не менше інших систем організму. Ожиріння призводить до виникнення жовчнокам'яної хвороби, високі ступені надлишку ваги призводять до розвитку цирозу печінки.
 • Дисфункція статевої системи. Через інтенсивне відкладення жиру в тканинах знижується лібідо людини, у жінок проявляється синдром полікістозних яєчників. Чоловіки страждають порушенням еректильної функції. Все це призводить до зниження ймовірності зачаття дитини.
 • Ракові пухлини. Для чоловіків з ожирінням характерний рак простати або товстого кишечника. Жінки страждають від ракових захворювань грудей, яєчників і матки.

Через подібні ускладнень підвищується ймовірність важкого самопочуття людини в порівнянні з людьми, що мають нормальну вагу.

Профілактика ожиріння

Для тих, хто піклується про своє здоров'я, фахівці розробили профілактику ожиріння:

 • Відстеження кількості вживаних з їжею калорій і кількості калорій, витрачених за день. В ідеалі, людина повинна витратити стільки ж, скільки отримала.
 • Після 40 років рекомендується обмежити себе у вживанні вуглеводів і жирів. При цьому слід збільшити кількість споживаної білкової і рослинної їжі.
 • Види різної фізичної активності у вигляді піших прогулянок, фітнесу,  плавання.
 • Своєчасне лікування захворювань ендокринної системи.

Слід говорити про те, що профілактика дозволяє здійснювати контроль за станом організму, за появою зайвих кілограмів, що дозволяє вчасно забити на сполох і звернутися до фахівця.

Ціна лікування ожиріння в клініці Омега-Київ

Який лікар лікує ожиріння

Ожиріння - це серйозна патологія, при якій допомога надається комплексно. Не можна виділити якогось одного лікаря.

В першу чергу пацієнтові, що запідозрив у себе зайву вагу, слід звернутися до дієтолога. Даним фахівцем буде призначена діагностика для уточнення діагнозу, визначення виду ожиріння і його ступеня. Призначене дієтологом лікування буде грунтуватися на діагнозі, на тому, якої форми ожиріння у конкретного пацієнта.

Крім фахівця-дієтолога при боротьбі із зайвою вагою свій внесок робить ендокринолог, що допомагає пацієнтові максимально зберегти функціонування щитовидної залози.

Всім людям, що страждають від зайвих кілограмів, показана консультація у профільних фахівців. Сюди можна віднести:

 • кардіологів;
 • офтальмологів;
 • неврологів;
 • ревматологів і т.д.

Ожиріння у підлітків і дітей

Для підлітків в період зростання і для дітей, що мають підвищений апетит також актуальна проблема ожиріння різного ступеня.

Проблеми із зайвою вагою у дітей проявляється не тільки у надмірній масі тіла і збільшення дитини чи підлітка в розмірах, але часто тягне за собою такі явища, як:

 • Проблеми з дефекацією.
 • Плоскостопість. У зв'язку з цим дітям із зайвою вагою рекомендується спеціальне ортопедичне взуття.
 • Порушення роботи підшлункової залози.
 • Викривлення кісток.

Нерідко наслідком ожиріння у дітей стають булімія або анорексія.

У зв'язку з цим ефективне лікування підлітків і дітей обов'язково має включати в свій комплекс заходи психотерапевтичних прийомів.

Ступені і види ожиріння в дитячому віці такі ж, як у дорослих. Класифікація має деякі відмінності. В даному випадку діагностика для виявлення типу і ступеня захворювання призначатиметься дієтологом.

Корисна інформація

Боли в спине и шее при сидячей работе

Біль у спині та шиї при сидячій роботі

Чего нужно избегать после лечения эрозии шейки матки?

Чого потрібно уникати після лікування ерозії шийки матки?

Боли в спине – показатель протрузии?

Біль у спині – ознака протрузії?

Чем опасен холецистит при беременности?

Чим небезпечний холецистит при вагітності?

Чем опасен токсоплазмоз?

Чим небезпечний токсоплазмоз?

Чем опасен трихомониаз?

Чим небезпечний трихомоніаз?

Чем опасна аденовирусная инфекция?

Чим небезпечна аденовірусна інфекція?

Чем опасна ОРВИ при беременности?

Чим небезпечне ГРВІ при вагітності?

САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ ЗАШКОДИТИ ВАШОМУ ЗДОРОВ`Ю